Гневни фермери: Министърът си е харесал няколко лакеи и прави "сглобки" с тях на тъмно

12.02.2024 12:18 Дима Максимова
Блокадата на пътя пътя В.Търново-Русе продължи 4 часа Снимки: Дима Максимова

Около 100 трактори, комбайни и други земеделски машини изкараха на главния път Велико Търново - Русе при село Поликраище фермери, несъгласни с постигнатото между властта и част от бранша споразумение. Недоволните блокират за 4 часа натовареното трасе за Дунав мост с искане за оставка на земеделския министър. "Министърът си е харесал няколко лакеи и прави някакви сглобки с тях на тъмно", казват фермерите. Плашат, че във вторник се пренасят на жълтите павета в София.

"Първо ние не знаем какво споразумение има в момента, всичко се държи на тъмно и е в ръцете на 3-4 представители на асоциации. Не сме съгласни с нещата, които се обсъждат, защото там няма залегнали нито подобрения, свързани със Зелената сделка, нито с улесняване на административната тежест, нито подсигурени пари за текущия период 2023-2024 г. ", посочи Цанко Цанев, представител на Асоциацията на земеделските производители и Говедовъдния съюз.

"Искаме оставката на министъра, защото той не може да се справя. Минаха вече 9 месеца, в които ние само получаваме обещания и прах в очите. Научаваме от медиите, че има гласувани 120  млн.лв., които трябва да се разпределят между животновъди, зеленчукопроизводители, овощари и всички отрасли", коментират на протеста.

Казват, че са получили половината от парите, предназначени за животновъдите и стопани от другите чувствителни сектори,  но това са пари от миналогодишния бюджет. "Някои са орязани с 50%, други с 30%, а има хора, които са проверявани и въобще не са получили плащанията", допълват фермерите.

"От цялата работа нищо не ни харесва. Направиха ни писари, вместо да си гледаме работата, всяка година измислят някакви нови изисквания. Всичко скочи нагоре - торовете 2-3 пъти, препарати, семена, а цените на проодукцията падат. Да говорят глупости пред хората - какви милиони печелим, ние печелим само кредити, които едвам изплащаме. Никой не казва, че само една гума на комбайна струва 12 000 лв.", негодува  Петър Дундин, който обработва 3 хил. декара земя и гледа 120 крави. 

До него е синът му, който завършил Бизнес и управление в земеделието и храните в Холандия с кратка специализация в управление на растителни култури в Англия. 

"Те сега излизат там на стачки, защото тепърва започват да губят, а ние от години не печелим. Регулациите, които се опитват да прилагат, ги тормозят, а при нас влизат още по-тежко, защото не сме подготвени финансово за такива неща", обясни младежът, който е част от семейния бизнес.

Други от От страната и света

У нас още не съкращават редовни полети, но цените са с 10-15% нагоре

90% от авиокомпаниите ни оперират в чужбина, но някои вече прибират машините си Има опасност нови екоизисквания да вдигнат още повече стойността на авиационното гориво Авиокомпаниите в България вече

Вижте цялата политическа програма на "Прогресивна България"

Партията на Румен Радев "Прогресивна България" ще остави плоския данък и няма да го вдига. България няма да излиза от ЕС. Олигарсите ще бъдат изгонени от властта

Има ли саботаж с тира в тунел “Витиня” и свързан ли е с Юлиян Картофа? (Обзор)

Експертизата показа, че камионът, чийто шофьор отказа безплатната пътна помощ, е бил технически изправен Напълно изправен е бил тирът, блокирал тръбата на тунел “Витиня” на 13 април

Кои високи заплати в държавни фирми иска да намали министър Христанов (Обзор)

Възнагражденията на шефовете стигали до 15 хил., въпреки че предприятията били на загуба Примери за свръхвисоки заплати на директорите на държавните дружества въпреки лошите финансови резултати на

Защо поскъпват застраховки за коли и мотори? Проверяват две комисии (Обзор)

Скъпи ремонти и повече пътувания зад граница дърпат нагоре цените Две комисии - за финансов надзор и за защита на конкуренцията, обявиха във вторник, че започва проверка как застрахователните

>