Режисьорът на филма "Дюн": За мен би имало смисъл да направя трилогия

08.02.2024 19:35
Дени Вилньов Снимка: Wikipedia

Канадският режисьор Дени Вилньов кани публиката отново на пустинната планета Аракис с "Дюн: Част втора", продължението на фентъзи епоса с Тимъти Шаламе и Зендая в главните роли, съобщи Ройтерс.

Франчайзът "Дюн" е базиран на известната едноименна книга на Франк Хърбърт от 1965 г. "Уорнър брос" разпространява "Дюн: Част втора", който излиза по кината в САЩ на 1 март.

Първият филм от франчайза "Дюн" (2021 г.), който също бе режисиран от Вилньов, проследява историята на героя Пол, благородният наследник на династията Атреиди, прокуден с майка си Джесика на планетата Аракис. Населението на планетата го приема като месия.

За втория филм Вилньов решава да промени хронологията от оригинала на Хърбърт. "Дюн: Част втора" започва от момента, в който приключва историята в "Дюн", а не с двугодишния скок във времето от книгите. Кинематографичната последователност на събитията дава уникален прочит във версията на Вилньов, напълно нов и за почитателите на романа, и за кино аудиторията.

Според режисьора неговият прочит се доближава до търсенията на Хърбърт. "Когато Франк Хърбърт пише книгата и тя излиза, той е разочарован от начина, по който хората възприемат героя Пол. Той усеща, че хората възприета Пол като герой, а за него той е антигерой, тъмна фигура, заплаха", каза режисьорът. Вилньов допълни, че Хърбърт искал "Дюн" да бъде приказка предупреждение за харизматичните личности и че пише "Месията на Дюн" като епилог, който да поправи погрешните схващания за Пол от първата книга.

"Затова, когато написах адаптирания сценарий, се опитах на всяка цена да направя така, че да съм по-близо до първоначалните намерения на Франк Хърбърт", допълни 56-годишният режисьор.

Адаптирайки книгите на Хърбърт, Дени Вилньов взема собствени стратегически решения за филмите от франчайза. Първите два са адаптация само по един от романите на Хърбърт. Вилньов няма търпение да продължава да развива франчайза "Дюн", предаде БТА.

"В началото целта ми беше да адаптирам "Дюн", първата книга. Направих го. За мен би имало смисъл да затворя цикъла за Пол с "Месията на Дюн", втората книга, и да направя трилогия. Работя по това в момента и когато имам солиден сценарий, има големи шансове да се върна отново на Аракис", каза Вилньов.

Други от Възход и падение

За “Аскеер”: Какви истории разказват Явор Бахаров, Дарин Ангелов и Йордан Ръсин сами на сцената

Без специални костюми и декори, но бързо пленяват зрителите Сами на сцената. Без много декори. Със слабо осветление. Така излизат в един от най-трудните жанрове - моноспектакъла, трима актьори

Как се опакова въздух – Кристо го замисля преди 58 г., а сега е в лондонска галерия

Мащабна инсталация, разработвана от него и Жан-Клод, ще кара посетителите да се движат под нея 58 години след като Кристо за първи път замисля проект за опаковане на въздух

Skillet избухват в "Арена 8888" на 14 май

Невероятно, но факт. Модерната рок банда Skillet ще напълни зала "Арена 8888" в София. Американците са гостували у нас за последно през 2018 г., но оттогава славата им се увеличи в пъти

Съдебен лекар ще проведе второ изслушване по случая със смъртта на певеца Лиъм Пейн

Съдебният лекар на английското графство Бъкингамшир ще проведе второ предварително изслушване по случая със смъртта на бившия член на групата One Direction Лиъм Пейн в Аржентина

Британската принцеса Катрин ще посети Италия

Британската принцеса Катрин, съпруга на престолонаследника принц Уилям, ще посети Италия следващата седмица във връзка с работата си във фондацията си за ранно детско развитие

>