НСИ: Висшистите у нас печелят до 3 пъти повече пари от тези с основно образование

01.02.2024 19:47
Снимка: Pixabay

Проучване на Националния статистически институт показва, че заетостта сред висшистите е най-високата в страната в сравнение с хората, завършили средно и основно образование. Данните сочат още, че заплатите сред завършилите висше образование са два до три пъти по-високи от тези на останалите.

90 на всеки 100 души с висше образование са намерили професионална реализация. Със спадането на образователната степен пада и заетостта. Най-ниската заетост, може би очаквано, е тази на хората, които имат само основно образование. Висшистите вземат два до три пъти повече пари от тези с основно образование.

Създаването на менторски програми подпомага учениците да направят по-адекватен избор на университет, запознавайки ги с хора от различни бизнес среди. 17-годишната Ивет Николаева преминава подобен курс и открива страст у себе си към медиите и комуникациите. „Осъзнах, че организирането на събития е много сложно, но пък е много забавно да говориш с хора - цялостната комуникация. Мисля, че ще е нещо в тази област", смята ученичката.

Според ментора на Ивет Мариела Петкова тези програми помагат на учениците и студентите да създадат професионални контакти и умения, които впоследствие да доведат до по-добра работа и заплата. „Ако аз бях ѝ изнесла една лекция, в нашия случай как да прави събитие, да го организира, да намери спонсори, тя щеше да кима с глава, но да не разбере нищо. Не, аз исках да подходя практически и тя да ги прави тези неща", посочи Мариела.

Премахването на университетските такси за студенти и бакалаври държавна поръчка се очаква да доведе до повече висшисти с високи заплати. Според част от академичната общност във висшето образование обаче мярката ще доведе до спад в интереса на студентите и по-ниско качество на преподаване. Според председателя на синдикат „Висше образование" Лиляна Вълчева по този начин се затварят устите на студентите. „Те няма да бъдат участници в процеса и лека-полека ще изгубят интерес към образованието", смята тя.

Липси в академичното образование обаче могат да бъдат наваксани в неформалните академии за професионално обучение. Подобно на менторските програми те се стремят да направят връзка между бизнеса и образованието. „Скоро завършили хора, които осъзнават, че имат дефицити от университета, искат да се срещнат с реални експерти, а не академични лица без практически опит", обясни проектният мениджър на бизнес академия Кристина Димова.

Според самите студенти пък падането на такси ще вдигне конкуренцията и качеството.

Други от Просветни

Физическият факултет на Софийския университет открива учебната сграда на Центъра за квантови технологии

Учебната сграда на Центъра за квантови технологии (ЦКТ) към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" ще бъде открита днес от 14 ч в кампуса „Лозенец" (бул

Физическият факултет на СУ открива учебната сграда на Центъра за квантови технологии

На 19 декември 2025 г. в 14 ч в кампус „Лозенец“ (бул. "Джеймс Баучър" № 5, гр. София) ще бъде открита учебната сграда на Центъра за квантови технологии (ЦКТ) към Физическия факултет на Софийския

Просветният министър Красимир Вълчев откри нов STEM център в гимназия в Монтана

"Министерството на образованието и науката продължава да работи за модернизация на образователната среда, като паралелно с инвестициите в STEM средата провежда и обучения за учителите за по-ефективно

Млади физици от Пловдив изграждат батерия от лимони

В гимназията по битова техника откриват STEM център по природни науки, роботика и киберфизични системи Как се изгражда батерия от лимони или как програмируеми вградени микроконтролери и сензори могат

Департамент със знак за качество на Кеймбридж помага на българчета в чужбина да следват тук

Звеното на Софийския университет работи с чужди студенти у нас и с хиляди учители Издава международно валиден сертификат за владеене на български Отворили сме широко вратите за обучение по български

>