Оставиха зад решетките тримата, спипани с килограми наркотици от антимафиоти в Пловдив

30.01.2024 13:20 Никола Михайлов
Владимир Димитров, Керен Басуд и Димитър Димитров (от дясно наляво) на влизане в съдебната зала.

35-годишният Владимир Димитров, 30 г. по-възрастния му баща Димитър и турският гражданин Керен Басуд, на 51 г., остават в ареста. Това постанови Окръжният съд в Пловдив, след като изслуша прокуратурата и адвокатите на тримата.

Както "24 часа" вече писа, Димитрови и Керен бяха задържани на 26 януари, след като ГДБОП откри 20 013,75 грама марихуана на стойност 400 275 лв. в автомобил, управляван от най-възрастния. Синът му бил до колата, а Басуд - вътре. Според разследващите наркотиците са държани с цел разпространение, а количеството покрива квалификацията за особено големи размери.

"На тримата са повдигнати обвинения за тежко умишлено престъпление. Предвиденото от закона наказание е лишаване от свобода от 5 до 15 години и глоба между 20 и 100 000 лева", заяви пред съда прокурор Йорданка Тилова. Според нея са събрани достатъчно доказателства, за да се направи обосновано предположение за вината на Басуд и Димитрови. По думите ѝ те са действали организирано и конспиративно. Съществува и реална опасност да се укрият или да извършат друго престъпление, Керен Басуд дори няма адрес у нас. "Макар да има справка, че е неосъждан, при снемането на самоличността му той заяви, че има присъда за опияти в Турция", посочи още прокурорката. Тилова каза, че здравословните проблеми на Димитър Димитров не са животозастрашаващи и поиска тримата задържани да останат в ареста.

Адвокат Валентин Димитров, който защитава Владимир и Димитър, каза пред магистратите, че няма никакви доказателства за вината на по-младия му клиент. "Той е задъжан на 50 метра от автомобила. Няма друго, което да го свързва с наркотиците", категоричен беше той. За бащата адвокатът акцентиа върху здравословното му състояние. Той представи епикриза, според която мъжът е бил диагностициран с епилептични припадъци. Те най-вероятно са породени от кардиологично заболяване. "Макар с медикаментозна терапия да може да се държи в граници, в ареста считам, че ще бъде достатъчно животозастрашаващо", заяви адвокат Димитров. Той поиска домашен арест за Димитър, а Владимир да бъде пуснат без мярка за неотклонение.

Според защитника на Керен Басуд Тома Найденов клиентът му няма нищо общо с накотиците. Той каза, че 51-годишният турски гражданин не говори български и не познава Димитрови. Освен това полицаите имали информация, че двмата мъже, които живеят в Хасково, са пътували към Пловдив с марихуана, но не и че в колата ще бъде и Басуд. "След задържането си изцяло е съдействал. Посочил е къде се намира неговият автомобил, предоставил е кода на телефона си и е дал подробни обеснения за престоя му в България", каза адвокат Найденов. Според него Керен Басуд случайно се е озовал на въпросното място. Защитникът посочи още, че макар в залата клиентът му да е казал, че е осъждан, такива доказателства няма. "Считам, че се е объркал и не е разбрал въпроса", заяви той. Поиска от съда парична гаранция между 3000 и 5000 лв., ако не пуснат Басуд.

В последната си дума Димитър Димитров посочи, че има и операция на щитовидната жлеза и му предстои още една. "Здравословното ми състояние не е добро, не мога да дишам направ", каза той. Въпреки това съдът постанови най-тежката мярка и за тримата. Според магистратите има опасност Керен Басуд да се укрие, а Димитрови - да извършат друго престъпление.

Мярката подлежи на обжалване пред Апелативния съд в Пловдив.

Други от От Пловдив

Монсеньор Станев към католиците в Пловдив: Не ми носете подаръци, дайте ги на децата в нужда!

Новият предводител на Софийско–Пловдивския диоцез встъпва официално на 7 февруари с тържествена литургия в храма "Свети Лудвиг" Да не му носят лични подаръци на тържествената света литургия на 7

44-годишен дилър влиза в затвора за 14 месеца, спипан с 2 вида наркотици в незаконна къща в Пловдив

Трябва да плати 1278,23 евро глоба Година и 2 месеца при първоначален общ режим ще трябва да излежи 44-годишен дилър, държал два вида наркотици в незаконна жилищна постройка на ул

Подменят оградни пана на важни улици в Пловдив

Започна поетапна подмяна и монтиране на нови оградни пана за повишаване на пътната безопасност на различни невралгични точки в Пловдив. Процесът вече е в ход и обхваща зони с интензивен пешеходен и

Общинските приюти в Пловдив в готовност да приемат бездомници в ледените дни

Заради ниските температури Община Пловдив активира мобилни екипи за подпомагане и настаняване на хора, останали без дом. Действията се осъществяват съвместно със сектор „Общинска полиция"

Потвърдиха условната присъда на бившия районен кмет на Пловдив Ральо Ралев за подкуп от 60 000 лв.

С помагачите Даниела Вълова и Иван Делевски няма да плащат парите в полза на държавата, понеже те са били предоставени от разследващите и после върнати Пловдивският апелативен съд потвърди присъдата

>