Намаляват ражданията в болницата на Добрич

21.01.2024 13:34 Дияна Райнова
По традиция днес, на Бабинден, д-р Ивайло Петев, зав. АГ-отделението в болницата в Добрич, изми ръцете си пред всички, дошли на тържеството. Снимка: Авторът

На 21 януари - по стар стил Бабинден - Ден на родилната помощ, в Добрич е най-шумно в пенсионерските клубове. Този празник е особено тачен от бабите, които водят и внучетата си, традицията се спазва наред с много настроение и богати трапези.

През 2023 година в болницата в Добрич са родени 701 бебета, а броят на ражданията е 694, каза д-р Ивайло Петев, завеждащ отделението по акушерство и гинекология. В сравнение с 2022 година ражданията през миналата са с 5 на сто по-малко. През 2022 година броят на бебетата е 728.

Около 42 процента от раждалите жени са избрали това да се случи чрез секцио, като част от тях са имали медицински показания за това. Д-р Петев споделя още, че в отделението се отчита спад в броя на раждащите малолетни момичета. Най-младата родилка през 2023 година е била около 15-годишна, а най-възрастната - на 42 години. Най-малкото родило се бебе е 1000 грама, а най-голямото - 5 кг. 8 двойки близнаци са родени през 2023 г., веднъж на месец има по една родилка, заченала ин витро. 

Към момента АГ-отделението в болницата в Добрич не изпитва нужда от кадри. През 2023 година на работа в него е постъпила една акушерка, която е завършила образованието си в същата година и е избрала да работи в добричката болница.

В Деня на родилната помощ в родилното отделение в Добрич се проведе традиционният ритуал за измиване на ръцете на лекари и акушерки.

Празникът в Каварна бе отбелязан с много настроение и богата обредност. С песни, наричания и пресъздаване на ритуал жените поздравиха д-р Жеко Чалъков, който е с 49-годишен стаж като акушер-гинеколог. Най-сърдечни поздравления за празника получиха и д-р Веселина Георгиева и акушерки, работили в болницата в Каварна. 

Други от От страната и света

Иван Демерджиев: Сърцето ми остана в МВР

"Закъснял акт" - така Иван Демерджиев от "Прогресивна България" коментира оставката на Борислав Сарафов като и.ф. главен прокурор . "Борислав Сарафов много ясно разбра

Прокурор: Колеги започнаха да се поздравяват след оставката на Борислав Сарафов

Тръгването на Борислав Сарафов е добро начало. Прокурори от системата се поздравяваха след тази новина. Слънцето изгря и държавата продължава да работи и след Сарафов

43 пожара потушени за денонощие, един е пострадал

За изминалото денонощие звената на "Пожарна безопасност и защита на населението" са реагирали на 77 сигнала за произшествия. Ликвидирани са 43 пожара, един човек е пострадал, съобщиха от МВР

Село остана без питейна вода заради фекални бактерии

Великотърновското село Габровци остана без питейна вода заради фекални бактерии. Това стана ясно след проверка.  "Казват, че водата не е годна. При нас са варовити и не се пие от чешмата

Атанас Славов: Прокурорската колегия се съобразява със силните на деня

Прокурорската колегия е шпицкоманда. Тя се съобразява със силните на деня. Тя час по-скоро трябва да бъде сменена и това е първата задача на новото правителство и мнозинството в парламента

>