Панагюрище отбеляза 168 г. от рождението на Райна Княгиня

19.01.2024 10:28 Диана Варникова
Признателните панагюрци поднесоха венци и цветя пред паметника на Райна Княгиня
Признателните панагюрци поднесоха венци и цветя пред паметника на Райна Княгиня

Панагюрище отбеляза 168 години от рождението на Райна Попгеоргиева Футекова. Пред паметника й на едноименния площад с минута мълчание и свеждане на глави кметът на община Панагюрище Желязко Гагов, представители на културни институции и ученици от различни образователни институции почетоха паметта й.

Слово за делото на Знаменоската прочете Ирина Конова, уредник в Къща музей „Райна Княгиня". „Името на Райна Княгиня ни вълнува и ще продължава да вълнува и потомците ни като символ на патриотизъм, на твърдостта на българката, на нейната готовност рамо до рамо с мъжете да отстоява свободата", каза в словото си Ирина Конова.

В знак на признателност към делото на Райна Княгиня венци и цветя поднесоха кметът на община Панагюрище Желязко Гагов, Исторически музей-Панагюрище, Общинска библиотека „Стоян Дринов",„Асарел-Медет"АД, представители на всички училища в Панагюрище.

После по традиция присъстващите се поклониха и пред тленните останки на Райна Княгиня в двора на родната й къща.

Учителката Райна Попгеоргиева Футекова участва в подготовката на Априлското въстание и извезва главното знаме. При тържественото му освещаване го развява и по-късно получава прозвището Знаменоската. Завършва училище за акушерки в Русия и се връща в България. Омъжва се за Васил Дипчев, който е кмет на Панагюрище. Двамата имат петима сина – Асен, Владимир, Георги, Иван и Петър.

През 1898г. семейството се премества в София, където същата година умира съпругът й. По-късно, при нещастен случай, умира и синът й Петър. Поборническата пенсия не достига и Знаменоската работи като акушерка, за да даде образование на децата си. Скръбта и несгодите бързо стопяват силите й и тя умира на 29 юли 1917 година в София. 

Други от От страната и света

КМГ: Вътрешният пазар на видеоигри в Китай надхвърли 350 млрд. юана през 2025 г.

Вътрешният пазар на видеоигри в Китай е реализирал реални приходи от над 350 млрд. юана (около 49,6 млрд. щатски долара) през 2025 г., което представлява ръст от 7,68 процента на годишна база

Починал е туристът, паднал в пропаст край връх Вихрен

Починал е туристът, паднал в пропаст край връх Вихрен, съобщиха пред БТА от Планинската спасителна служба – отряд Банско. За инцидента бе съобщено по-рано днес

Арестуваха 32-годишен мъж в Ямбол за притежание и разпространение на наркотици

В Ямбол при специализирана полицейска акция е задържан 32-годишен мъж за притежание и разпространение на наркотични вещества. Задържаният е с предишни криминални прояви и остава в ареста с

Българска следа в нелегална фабрика за цигари в Италия (Видео)

Разкриха нелегалното производство до Рим с български работници То било с производствен капацитет от 4 млн. къса на ден Италианската Финансова гвардия нанесе сериозен удар срещу международния трафик

КМГ: Железопътният товарен транспорт в Китай отчита стабилен ръст за 11 месеца

Железопътният товарен транспорт в Китай е запазил стабилен ръст през първите 11 месеца на 2025 г., като е допринесъл за намаляване на логистичните разходи и за стабилното функциониране на

>