Янаки Стоилов: Борисов развеселява и дразни с кандидатурата на Десислава Атанасова

12.01.2024 18:03
проф. Янаки Стоилов

"Съществуват няколко прилики, но и разлики между мен и г-жа Десислава Атанасова. Г-н Борисов за пореден път като че ли развеселява, но и дразни част от публиката като се опитва да прави сравнение в професионални качества, които той едва ли може да прецени. В близкото минало имаше един бразилски футболист Деко. В Шумен имаше мъж, на когото викаха "Българския Деко". Има известна разлика, нали?"

Това коментира конституционният съдия проф. Янаки Стоилов пред Би Ти Ви по повод предстоящия избор на нови двама съдии от квотата на парламента.

За този пост от ГЕРБ издигнаха шефката на парламентарната си група Десислава Атанасова, а от ПП-ДБ предложиха Борислав Белазелков - преподавател, уважаван специалист по търговско право и бивш член на Върховния касационен съд, пенсиониран оттам с почести през май 2021 г.

"Проблемът с това, че липсват двама от членовете на Конституционния съд поради изтекъл мандат, е конституционен. За първи път от създаването си такъв орган у нас работи с намален състав. Справихме се и делата се разглеждаха ритмично. Сега, когато се направиха промени в конституцията, е твърде вероятно да се увеличат делата и затова по организационни причини е желателно местата да бъдат запълнени", каза Стоилов.

"Радвам се, че бях използван като стандарт за преценяване на кандидати. Отличително е, че аз за първи път бяха народен представител във ВНС, един от двамата мажоритарно избрани социалисти в страната. Избирателната активност тогава бе 90%. Партиите печелеха и губеха изборите с милиони гласове тогава. През 1994-а г. като зам.-председател на социалистическата партия отказах да съм депутат, а в последствие и министър на правосъдието. По стечение на обстоятелствата виждате, че 2021 г. бяха министър на правосъдието в кабинета на президента Радев. Това са обстоятелствата, които изискват натрупването на разнообразен опит", посочи конституционният съдия.

Конституционният съд е особен съд, подчерта Стоилов. Според него няма проблем в съда да влязат политически фигури, но идва въпросът какви позиции са отстоявали те.

Други от От страната и света

Тръмп се отказва от Европа като основен съюзник, САЩ вече няма да са лидер на света

Администрацията на президента Доналд Тръмп представи нова стратегия за национална сигурност, която описва европейските съюзници като отслабени и цели да възстанови доминацията на САЩ в западното

Завещание на седмицата: Протест, по-протест, най-протест. Или манията да се броим

Колко българи излизаха по булевардите през годините - вижте още в завещанието на

ЧСИ предлагат помощ на наследници да откриват имущество на покойни роднини

Голям проблем с установяването какво точно човек е притежавал приживе имало не само у нас, но и в цяла Европа, а неоткритите активи остават за държавата Частните съдебни изпълнители да помагат на

Богдан Богданов, ПП-ДБ: Новият бюджет е на притиснатите в ъгъла, с него искат да останат на власт

Новият бюджет е бюджет на спасението, на притиснатите в ъгъла. С него те казват "Ще махнем всичко, което ви дразни, само ни оставете на власт". Хората видяха

Неосветен е зарязаният танкер край Ахтопол, местните се събраха да видят силуета на кораба

Неосветен е зарязаният съзнателно край Ахтопол танкер, който е бил поразен при украинска атака. Това видя фоторепортерът на "24 часа". От кораба се вижда единствено лек силует

>