Сърдечно-съдовите заболявания протичат по-различно при жените

09.12.2023 13:10
Снимка на сърце

Сърдечно-съдовите заболявания протичат при жените по-различно, тъй като сърцето е по-малко от мъжкото сърце и артериите са по-тънки. Ако при мъжете остра гръдна болка е признак за инфаркт или коронарна болест, то при жените такава болка не винаги е свързана с коронарен инцидент. При жените обикновено страдат малките съдове. В съвременната медицина жената минава на първичен преглед чрез скенер или ЯМР, за да се диагностицира правилно. Това каза кардиологът доц. Красимира Христова в студиото на "Пулс" по "Нова нюз".

Жените между 45-55 години страдат от сърдечно-съдови проблеми много повече от мъжете в тази възраст, каза лекарят.

Трябва да се правят профилактични прегледи, да се спрат цигарите, алкохола, да се повиши физическата активност, например, разходка от 30 минути на ден е достатъчно за здравето на сърцето, каза доцентът. Лекарят посочи, че силният стрес оказва голямо влияние върху кардиологичното здраве.

Христова посочи, че наследствеността при сърдечно-съдовите заболявания не трябва да бъде пренебрегвана, заради това трябва да има превенция и профилактика. Тя поясни какви изследвания трябва да направят жените.

Доц. Христова разказа повече за Световния конгрес по ехокардиография и мултимодална диагностика.

Други от Докторе кажи

От Здравната каса ще поискат с бюджета за 2026 г. да се въведе електронна здравна карта

От Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще поискат с бюджета за 2026 г. да се въведе електронна здравна карта. Това каза на среща с журналисти управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски

ВМА – първата болница в България с бърза активация на еЗдраве на място

Военномедицинска академия (ВМА) реализира първата в страната инициатива за улеснена активация на електронни здравни досиета директно в структурата на лечебното заведение

Проф. Ива Христова: COVID достигна пика си и се оттегля, но грипът настъпва

Огромна част от заболелите от грип остава скрита. При всички случаи те са много повече от официално регистрираните. Набират скорост и другите респираторни заболявания. Първо, разбира се, е SARS-CoV-2

Сънната апнея удвоява риска от Паркинсон

Хората с нелекувана обструктивна сънна апнея имат двойно по-висок риск да развият болестта на Паркинсон, показва ново мащабно изследване върху 13,7 млн. американци

Нова онлайн платформа за обучение ще подпомага българските педиатри

Нова онлайн обучителна платформа  „Основи на успешната детска болница" ще подпомага български педиатри. Програмата се реализира с помощта на Фондация „Америка за България"

>