20 села все още без ток в Търновско, извадили затворници срещу снега

28.11.2023 13:17 Дима Максимова
Областният управител Ивайло Здравков и шефовете на ОДМВР - Димитър Машов, и на ОПУ - Венцислав Ангелов отчетоха, че в синхрон са се справили със снежния ад

Трето денонощие 20 села във Великотърновска област все още са без ток  след снежната буря, която предизвика стотици аварии по електропреносната мрежа. "4-5 са селищата без захранване в община Велико Търново, 6  - в Стражишко, 5 села в Еленско, 4 - в община Сухиндол. Заради ситуацията община Сухиндол обяви частично бедствено положение. Аварийните екипи имаха достъп до съоръженията от първия ден на бедствието. Имам уверението, че до края на деня авариите ще бъдат отстранени на 100%", каза областният управител Ивайло Здравков. 

Той отчете, че в цялата област вече няма непроходими пътища. Останали са само отделни междуселски участъци с навявания по 4-5 метра, но благодарение на добрата координация на институциите не е допуснато да има бедстващи хора. На съвместен брифинг с шефа на ОДМВР - В.Търново ст.комисар Димитър Машов и шефа на ОПУ Венцислав Ангелов стана ясно, че в района на село Патреш дете с ауизъм е било затрупано в кола под огромни снежни преспи.  С тежка техника, включително и на арендатори, успели да спасят хората от общо 12 коли, блокирани в участъка и с коли на пожарната, общината и пътното са били откарани до домовете им.

Над 110 машини продължават работа по разчистване на пътища, разширяване на платната и аварийните площадки по републиканската мрежа. Работят три роторни снегорина. До 2-3 часа ще бъде пробит участък  между селата Стефан Стамболово и Обединение, където 4навявания са образували 4-5- метрови преспи", посочи Венцислав Ангелов. 

„Проходът на Републиката беше проходим през цялото време на извънредната ситуация. Затворихме го за кратко, за да бъде почистен пътят по билото", допълни Ивайло Здравков. От институциите бяха категорични, че основна причина за тапите и колоните в Прохода на републиката и важните пътни артерии са тирове с летни гуми, който закъсват и блокират трафика. 

В разчистването на начупените клони и дървета по пътищата под мокрия, тежък сняг  участвали дори излежаващите присъди в затворническото общежитие. "Излязоха да помагат в 6 ч. сутринта, след като получихме разрешение от Затвора Ловеч. Беше доста трудно, защото предишната седмица имаше избягал затворник. Върнахме ги всички и след личен обиск", разказаха областният и шефът на полицията.

От институциите бяха категорични, че основна причина за тапите и колоните в Прохода на републиката и важните пътни артерии са тирове с летни гуми, който закъсват и блокират трафика.

 

Други от От страната и света

Банкси се е оженил преди 20 г. за $100 в Лас Вегас, със съпругата му днес живеят скромно в селце

Световноизвестният, но загадъчен уличен артист Банкси се е оженил само за 100 долара в кичозна сватбена капела в Лас Вегас и днес живее сравнително скромно, като човек от средната класа

Легендарният Мирча Луческу е получил инфаркт

Легендарният треньор Мирча Луческу е получил инфаркт по време на тренировка на националния отбор на Румъния, съобщиха от местната футболна асоциация. Още на техническата среща преди последното

За ден 23 шофьори дадоха положителен тест за алкохол, 7 - за наркотици

В рамките на изминалия ден са установени общо 23 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 8 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 15 - с над 1

Патриарх Даниил в Самоков: Бог ни подпомага в усърдието и желанието да бъдем с него

Бог ни подпомага в усърдието и желанието да бъдем с него, когато ние с решимостта си да бъдем с Бога съдействаме на Неговата благодат, то тази благодат съдейства на нас и очиства и нашите сърца

Максимално ще бъде ограничена възможността за замени на членове на секционни избирателни комисии

Максимално ще бъде ограничена възможността за замени на членове на секционни избирателни комисии (СИК), каза заместник-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева

>