Община Търговище поема управлението на Мисионис

23.11.2023 09:52 Ваньо Стоилов
Археологически разкопки в Мисионис край Търговище. Снимка: Община Търговище

Започна подготовка за предоставяне управлението на късноантичния и средновековен град Мисионис на община Търговище, съобщиват от общинския пресцентър. На предстоящото заседание на общинския съвет ще бъде разгледана докладна на кмета д-р Дарин Димитров, в която се иска разрешение за сключването на договор за целта с Министерството на културата.

Докладната е изготвена на база постъпило писмо от министъра на културата. В него е посочено, че на общината може да бъде предоставено безвъзмездно управление на Мисионис за срок от 10 години, съгласно Закона за културното наследство. Необходимо ще е и решение на Министерския съвет.

Научни, културни, образователни, туристически и други дейности, свързани с опазването на културните ценности, ще се извършват от Регионалния исторически музей. Това ще се случва на база договор между местната администрация и музея.

Още през 2017 г. община Търговище официално заяви желание да получи правото да стопанисва обекта. Целта е по този начин да се разширят възможностите за кандидатстване по програми за развитие потенциала на древния град и подобряването на инфраструктурата и достъпа до него.

Общината ежегодно осигурява и средства от бюджета си за продължаване на разкопките и проучванията на Мисионис. През 2023 г. за целта бяха отделени 50 000 лв.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 16 март: 53 000 на матура по български, едва 44 избрали да се явят на физика

Само в "24 часа" на 16 март четете: 53 000 на матура по български, едва 44 избрали да се явят на физика Повече саниране и строителство, по-малко бюрокрация – така ЕС ще бори жилищната

Стратегическо мързелуване, или как работи правилото за 80%

Ако не пълните цялото си време със задачи, а оставяте 20% от дневния си график празни, ще постигате по-голям успех "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Помощта за скъпия бензин: по 20 евро на месец за всеки с доход под 781 евро, който има автомобил (Обзор)

Няма нужда да се кандидатства, парите ще влизат автоматично по банковите сметки По 20 евро на месец ще бъде помощта за физически лица заради нарастващите цени на горивата

Майката на Николай Златков: Погребахме го, не успях да спра това, докато търсех истината за смъртта му

"Днес Ники беше погребан. Не можах да спра това да се случи в търсене на истината за смъртта му". Това пише във публикация във Фейсбук майката на загиналия край Околчица Николай Златков Ралица

На ден от финала - кой срещу кого в листите?

Лидерската битка в 25-и МИР: Радев срещу Борисов, Костадинов и бащата на Сияна, чака се само Слави. Президентът май каца и във Варна Майката на Митко от Цалапица повежда "Сияние" в Пловдивска

>