Симеон Матев: Предстои застудяване на 1-2 ноември, по-сериозно – след 10 ноември

29.10.2023 09:06

От 1-2 ноември предстои по-динамично време, ще застудее, температурите ще доближат нормата за този период на годината. Това каза в ефира на bTV климатологът Симеон Матев.

„Времето в днешния изборен ден ще е хубаво. Следобед в Южна България ще има малко повече облаци – който е решил да гласува, това не трябва и няма да го спре“, коментира Матев.

По-думите му все още е рано да се каже какво точно ще е времето на балотажа – 5 ноември, но със сигурност предстои промяна. 

Неговата прогноза сочи още, че ноември също ще е сравнително топъл, но все пак есента ще напомни за себе си – по-сериозно понижение на температурите ще има след 10 ноември.

„Годината не е отминала, но най-вероятно ще се окаже най-топлата в световен мащаб, откакто се правят измервания. Предстоят ноември и декември, които могат да обърнат тези очаквания“, обяви климатологът.

За България обаче може и да не мине рекордите. За октомври у нас най-топло е било през 1932 г.

„В глобален план от началото на годината имаме четири месеца с рекордно високи температури – благодарение на тях 2023 г. ще е най-топлата година вероятно“, допълни Матев.

Той се пошегува: „Ако бях политик, щях да обещая на всички дечица, че по Коледа ще се пързалят с шейни“.

Време е да захладнее, за да сложим зелето в бидона. В тези горещени ще втаса бързо и ще вкисне, казват пловдивчани, обикаляйки пазарите.

Други от Времето

Проф. Рачев: Зимата още я няма, до 20 декември не се очаква сняг в ниското

В Пловдив е доста по-топло и влажно, на Никулден ще вали доста, прогнозира той Зимата още я няма, в първите 10 дни на януари влизаме в нея. Топло е сега, има вятър

Меко, но влажно около Никулден, сняг в планините

Дъждове и следващата седмица, затопляне през втората ѝ половина С температури от 5 до 10 градуса ще започне петък, в северозападните райони около 3, по Черноморието до 9-11 градуса

Дъждовно ще е в петък, до 11° в Пловдив

На много места в западната половина от страната ще вали дъжд в петък, сочи прогнозата на НИМХ. Значителни по количество ще са валежите в югозападните райони

Облаци и дъжд ни очакват и в петък

През следващото денонощие ще остане облачно, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). На много места в западната половина от страната ще вали дъжд

Значителна облачност днес, до 12° в Пловдив

Привечер се очаква и дъжд Облачността ще е значителна днес. Привечер от югозапад ще започнат валежи от дъжд. На много места в равнините и котловините ще се задържи мъгливо

>