Проф. Наталия Витанова е новият ректор на Шуменския университет

27.10.2023 20:19
Проф. Наталия Витанова КАДЪР: Фейсбук/Николай Цанков

Проф. Наталия Витанова бе избрана за ректор на Шуменския университет “Еп. Константин Преславски" след балотаж с проф. Цветеслава Игнатова-Иванова на проведено днес Общото събрание (ОС) на висшето учебно заведение, съобщиха за БТА от пресцентъра му.

За проф. Витанова гласуваха 135 от членовете на Общото събрание на висшето учебно заведение, а за проф. Цветеслава Игнатова-Иванова - 97. Шест бяха невалидните бюлетини. На първия тур за избор на ректор третият кандидат проф. Драгомир Марчев събра подкрепата на 31 от членовете на ОС на университета, отбелязаха от пресцентъра му.

Днес бе проведено гласуване и за председател на Общото събрание на университета. На поста бе избран математикът проф. Николай Янков, а за негов заместник - проф. Росица Ангелова. На заседанието на ОС на университета, което започна в 10:00 часа днес и продължава в момента, предстои да бъде избран и 37-членен Академичен съвет, в състав ректор, представители на факултети, студенти и администрация, допълниха от пресцентъра на висшето учебно заведение в Шумен.

Проф. д-р Наталия Витанова от катедрата "Музикална естетика, музикално възпитания и изпълнителство" на университета в Шумен е втората жена ректор след българския езиковед проф. Маргарита Георгиева, която ръководеше висшето учебно заведение в града от 2007 до 2015 г.

Други от Просветни

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

Министър Игнатов към студентите: Отстоявайте автономията и независимостта си

Отстоявайте автономията и независимостта – както Вашата, така и тази на университетите. С тези думи се обърна министърът на образованието и науката проф

>