Окончателно: Инспектори от "Автомобилна администрация"-Пловдив в затвора за подкуп

25.10.2023 15:07 24 часа Пловдив онлайн
Димитър Янакиев, Станко Милушев и Паун Тенев в съда в Пловдив.

ВКС потвърди наказанията за подкуп на трима инспектори от областния отдел на "Автомобилна администрация" - Станко Милушев, Паун Тенев и Димитър Янакиев, постановена от Окръжния съд в Пловдив. 

Станко Милушев е осъден на три години лишаване от свобода и глоба в размер на 4000 лева, както и лишаване от право да заема държавна длъжност в инспекцията за срок от пет години. Той трябва да заплати в полза на държавата 9400 лева, представляващи стойността на предмета на престъплението.

В периода от 1 юни 2017-а до 5 април 2019 г. в Асеновград и Пловдив сам и в съучастие като извършител с Тенев и Янакиев е поискал и приел пет пъти дарове, за да не състави актове при извършени проверки на фирми. Колегите на Милушев са взели по три подкупа в различно съучастие. Те са осъдени по на две години затвор и глоба в размер от 3000 лева за всеки. Също са лишени от право да заемат държавна длъжност за срок от пет години и трябва да заплатят в полза на държавата съответно 3650 лева първият и 3250 лева вторият, представляващи стойността на предмета на престъплението.

Делото във Върховния касационен съд е образувано по жалби на адвокатите на тримата, които поискали условни наказания. Магистратите са приели, че жалбите са процесуално допустими, но са неоснователни.

В мотивите на върховните съдии е записано, че "действително, размерът на наложените и на тримата подсъдими наказания и липсата на предхождащи деянията осъждания покриват формалните изисквания за за отлагане на изтърпяване на наказанията. Както правилно е преценил контролираният съд, обаче, целите на наказанието не биха могли да бъдат постигнати с отлагане изпълнението на отмерените им наказания. Продължителният период на извършване на престъпната деятелност с ритмично осъществявани престъпни посегателства в него, реализиране на две от формите на изпълнителното деяние – стимулиране на други лица към извършване на активен подкуп и впоследствие получаването му от подсъдимите, поведението на Янакиев и Милушев при стартиране на престъпната им деятелност, изразено в недоволство от първоначално предоставената немалка парична сума от страна на свидетелка и изискване и съответно получаване на по-голяма, уронване авторитета на институцията, в която дългогодишно са работили, налага и тримата да бъдат изолирани за определения от съда срок от обществото, за да преосмислят своето поведение и променят нагласите си в посока спазване на писаните правила на закона и неписаните на морала".

Решението на ВКС е окончателно.

Други от От Пловдив

Ето го 26-годишния Атанас от Пловдив, който счупи с ритник челюстта на момче

Районният съд го пусна под гаранция от €2000, освободиха го веднага от ареста "Съжалявам за случилото се. Искам да бъда пуснат под гаранция, за да мога да се грижа за брат си"

Монсеньор Румен Станев прие жезъла, с който ще води католиците в Пловдивско (Снимки)

"Най–големият подарък за мен е да видя усмивката на едно дете", казва предводителят на най–голямата католическа епархия у нас Изключително тържествена е литургията в катедралния храм "Свети Лудвиг" в

Преподавател в Пловдив е с 4 обвинения за блудствени действия с момичета на 16 и на 13 г. (Обзор)

Аврам Андреев е син на бившия директор на операта в Пловдив Андрей Андреев, депутат от СДС във Великото народно събрание С 4 обвинения за сексуални престъпления се оказа един образован и отдаден на

Изслушват двамата кандидати за шеф на Окръжния съд в Пловдив на 17 март

Розалия Шейтанова и Иван Калибацев се конкурират за поста отново Съдийската колегия на ВСС ще изслуша двамата кандидати за председател на Окръжния съд в Пловдив на 17 март. т. г

Пенсионери от Пловдив поканиха на среща правосъдния министър, той им разказа как защитава възрастните

Открихме 400 души, настанени в незаконни домове, по-тежко преживяване не съм имал в живота си, каза Георги Георгиев Министърът на правосъдието Георги Георгиев се срещна с представители на

>