Топъл декември и февруари и много валежи през януари

11.10.2023 08:40
Илюстрация на замърсяването на въздуха над Европа с азотен диоксид, направена въз основа на измервания, събрани от спътника Sentinel-5P на програма "Коперник"

Расте вероятността Европа да преживее значително по-топла зима от обикновено, а това може да намали търсенето на горива за отопление, съобщи сайтът Инвестор. 

Прогнозата е генерирана от Европейската служба за климатични промени „Коперник“ и показва минимум 50% вероятност цяла Европа да преживее температури доста над средните между декември и февруари. Страните в ЕС и извън съюза имат 60-70% вероятност да надхвърлят средните исторически температури от последните три десетилетия.

Учените от „Коперник“ актуализираха сезонната си прогноза, използвана от фермери, застрахователни компании и компании за комунални услуги с цел да се приспособят към затоплящата се планета. Необичайно високите температури може да потиснат цените на природния газ с наближаването на зимата и да осигурят известно икономическо облекчение за европейците. 

Програмата „Коперник“ използва милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции в цял свят за месечните и сезонните си прогнози. Заедно с Европейската космическа агенция „Коперник“ играе централна роля в усилията на ЕС за 16 млрд. евро да изпревари климатичните промени чрез точно прогнозиране. Тя вече е най-големият доставчик на климатични данни в света.

Данните сочат още, че в голяма част от Северна, Централна и Южна Европа има вероятност между 40% и 50% за значително повече валежи през януари догодина. 

В САЩ североизточното и западното крайбрежие вероятно ще преживеят значително по-високи температури от обичайните. Във Флорида и югоизточните щати има вероятност между 60% и 70% за валежи много над средното равнище между декември и февруари.

Други от Времето

Февруари идва с мраз и сняг, а ще го изпратим с до 15 градуса

Февруари идва със сняг и мраз, но ще го изпратим с пролетните 15 градуса. Иначе месецът ще е без температурни катаклизми и около климатичните норми. Средните температури ще бъдат от 4 до 10 градуса

Февруари започва с оранжев код за много сняг, до 3° в Пловдив

Очакват се виелици и навявания Още от сутринта днес от югозапад ще започнат валежи от сняг, които до вечерта ще обхванат цялата страна и в повечето райони ще са интензивни и значителни по количество

Оранжев код за сняг и виелици в почти цялата страна на 1 февруари

Синоптиците предупреждават за опасно време втора степен и обилен снеговалеж на 1 февруари. Оранжев код е обявен за почти цяла България, с изключение на Видин, София град, Перник

Гъста мъгла на проходите Шипка и Петрохан

Заради мъгла е намалена видимостта в няколко района на страната, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура". Видимостта е намалена до 20 метра в района на прохода Шипка

Облаци и превалявания от дъжд ни чакат в Пловдив, но остава 7°

Облаци, превалявания от дъжд и показване на слънцето ще видим в съботния ден в Пловдив. Температурите остават положителни. Сутрешните са 3°, а максималните ще стигнат 7°, сочи прогнозата на НИМХ

>