Проект предизвиква стереотипите, за да бори насилието в училище

03.10.2023 11:19


Започва двугодишен проект срещу насилието в училище, съобщиха от Института по социални дейности и практики (ИСДП). Той ще е в партньорство с „Асоциация Родители“. Проектът носи името CARING – „Да предизвикаме социалните норми, за да намалим насилието в училище“ и обхваща осем училища в София и страната, предаде БТА.

Проектът има три основни цели. Първата е да се повиши информираността на ученици, учители и родители за това как някои социални норми и стереотипи допринасят за различни видове тормоз в училище и как те да се променят. Пример за такива социални норми са: „момчетата, които плачат, ги смятат за слаби“, „момчетата винаги трябва да се защитават, дори и ако това означава да се бият“, „момичетата трябва да имат дълги коси и да се обличат дамски“, „момичетата се нуждаят от повече закрила, отколкото момчетата“, посочват от ИСДП.

Втората цел е да се предложат инструменти на учителите, чрез които да изграждат толерантна и ненасилствена комуникация и поведение, а третата - да се засили чувствителността на младите хора към действията, които водят до агресия и да бъдат насърчени към прояви на разбиране, подкрепа, емпатия, допълниха от ИСДП.

В момента тече първият етап на проекта, в който се прави изследване и оценка на текущата ситуация чрез онлайн въпросници и фокус групи сред учениците. През ноември предстои тридневно обучение на представители от училищата, които на свой ред ще обучат по минимум десетима от своите колеги през януари и февруари догодина. Ще се проведат по пет срещи за подкрепа на обучените учители от март 2024 г. до април 2025 г.

От април 2024 до януари 2025 г. ще тече и дейността, насочена към учениците на възраст от 13 до 18 години. По осем ученици от всяко училище (четири момчета и четири момичета) ще преминат тридневно обучение за това как да демонстрират и насърчават позитивно поведение сред съучениците си. След това групи от по 10 младежи ще подготвят инициативи, свързани с каузата и ще ги представят. През първото полугодие на следващата година се планира и провеждането на тематични родителски срещи.

Проектът CARING e продължение на международна кампания срещу насилието в училище REVIS, която се проведе от ИСДП през 2021 и 2022 година в 10 училища в София, Шумен и Ловеч.

Изследване на УНИЦЕФ, проведено в периода 2019-2020 г. показва, че всяко шесто дете у нас е било подложено на физически тормоз в училище (16,5 %), а над една трета от учениците у нас (35 %) са преживели унижение или обиди в клас. Емоционалното насилие е най-често срещаният вид сред децата и младежите в България (45,9 %), последвано от физическо (31,2 %), сексуално насилие (15,6 %) и пренебрегване (10,5 %), показва още проучването.

Други от Просветни

Медицинският университет в Пловдив дипломира 393-ма магистри, сред тях има от Бутан и Непал

С отличен успех над 5,50 от следването и държавните изпити са 54 дипломанти 393-ма абсолвенти от Медицинския факултет на МУ-Пловдив ще положат Хипократовата клетва на тържествена церемония на 10

Около 190 000 са студентите сега у нас, най-много са в „Икономика“ - 26 996, най-малко - в „Теория на изкуствата“ - 53

Около 190 000 са студентите сега у нас, които се обучават в 51 висши училища. От тях държавните университети са 38, а останалите са частни висши училища, каза за БТА Георги Стойчев

БАН със специална декларация за адекватно финансиране през 2026 г.

Липсата на средства демотивира,  не може да привличаме млади кадри, категорични са учените  "Трайното недофинансиране на БАН обаче води до неконкурентни възнаграждения

Красимир Вълчев: Много е важно да има повече модерни бази за практическо обучение

Много е важно да има повече модерни бази за практическо обучение, за да привличаме повече ученици в професионалното образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на

Красимир Вълчев за студентските такси: Работим по промени в Закона за висшето образование

Работим по промени в Закона за висшето образование (ЗВО), но те не са готови. Държавните висши училища сами определят таксите за студентите в платено обучение в съответствие с регулацията на ЗВО

>