Над 17 000 студенти и докторанти се обучават в Пловдивския университет

01.10.2023 16:43 24 часа Пловдив онлайн
Министърът на образованието е науката проф. Галин Цоков и ръководството на Пловдивския университет по време на тържествената церемония за откриването на новата учебна година. Снимка: ПУ "Паисий Хилендарски".

Днес Пловдивският университет отваря врати, за да посрещне за 63-и път своите първокурсници, избрали за среда на професионалното си развитие един изследователски университет с утвърден национален и международен авторитет. Това каза в приветственото си слово ректорът проф. д-р Румен Младенов по време на тържествената церемония за откриването на новата учебна година във висшето училище. Тя се състоя в модерната му спортна зала.  Ректорът  припомни, че ПУ „Паисий Хилендарски“ е вторият по големина в България и към момента в него се обучават над 17 000 студенти и докторанти в 118 бакалавърски програми, 97 магистърски програми и 73 докторски програми от 27 акредитирани професионални направления. Проф. Младенов увери, че висококвалифицираният преподавателски състав гарантира провеждане на качествено обучение на студентите в пълно съответствие с националните и европейските стандарти. Лично министърът на образоването и науката проф. Галин Цоков откри новата учебна година. 

„За мен, като министър на образованието и науката, откриването на новата академична година е много важно събитие, но когато то се случва в моя академичен дом – там, където 20 години работя – за мен то има още по-голямо значение“, развълнувано обясни проф. д-р Галин Цоков. Той допълни, че да си член на академичната общност на ПУ „Паисий Хилендарски“, да носиш в сърцето си образа на вдъхновителя на българското Възраждане, е мисия, но и отговорност. Министърът подчерта, че със своята повече от 60-годишна история, Пловдивският университет има традиции, дава качествено европейско образование и е един от най-добрите университети в страната.

Официални гости на тържеството бяха: Георги Стаменов – кмет на район „Централен“, д-р инж. Илия Зюмбилев – областен управител на Пловдив, Димитър Добрев – зам.- областен управител, проф. д-р инж. Пламен Моллов – ректор на УХТ, Пламен Пенчев – член на Съвета на настоятелите и Боянка Иванова – представител на МОН.

Специална изненада в програмата бе завладяващото изпълнение на носителката на наградата „Гласът на България“ Петя Панева, която е студент в трети курс, специалност „Музика“ във висшето училище. Заедно с колегата си Димитър Митев, тя развълнува публиката и пожела на студентите на добър час през новата академична година. Музикални поздрави отправиха също Стефан Станчев от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" и Мариян Минчев – студент в трети курс, специалност „Музика“.

Слово от името на първокурсниците произнесе студентът от специалност „Микробиология и вирусология“ Пламен Йордов. По традиция и тази година на първокурсниците бяха предадени университетските инсигнии – символичният ключ на знанието, знамето на университета и копие на „История Славянобългарска“, написана от Паисий Хилендарски през далечната 1762 г.

Първите учебни занятия за новата академична година ще започнат от утре, съгласно изготвените учебни разписания.

Други от Просветни

БАН със специална декларация за адекватно финансиране през 2026 г.

Липсата на средства демотивира,  не може да привличаме млади кадри, категорични са учените  "Трайното недофинансиране на БАН обаче води до неконкурентни възнаграждения

Красимир Вълчев: Много е важно да има повече модерни бази за практическо обучение

Много е важно да има повече модерни бази за практическо обучение, за да привличаме повече ученици в професионалното образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на

Красимир Вълчев за студентските такси: Работим по промени в Закона за висшето образование

Работим по промени в Закона за висшето образование (ЗВО), но те не са готови. Държавните висши училища сами определят таксите за студентите в платено обучение в съответствие с регулацията на ЗВО

С нови над 1 млн. лв. дарения от бизнеса INSAIT започва прием за EXPLORER

Наред с компании като Amazon, SiteGround и ManGroup за първа година с финансиране за програмата се включва и Google Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към

Красимир Вълчев: Учебните програми са прекалено амбициозни

Факт е, че учебните програми са прекалено амбициозни, трябва да направим така, че учениците да учат с разбиране, каза в Якоруда министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

>