Нова измама в социалните мрежи, източване на сметки с интернет покупки

26.08.2023 13:12
Телефон СНИМКА: Pixabay

Нова измама в социалните мрежи. На потребителите се предлагат компютри на изключително ниски цени. Резултатът от покупката обаче е източена банкова сметка.

Лаптоп за девет лева след като попълниш анкета. Възможно ли е това? Оказва се нова схема за измама, с която да получат достъп до банковата ви информация.

"Много е вероятно да няма лаптопи за девет лева предвид факта, че стойността на един такъв лаптоп би била в пъти повече. Още повече самата доставка на този лаптоп ще бъде повече от девет лева, така че няма как", заяви Николай Кръстев, интернет специалист.

За да се предпазят потребителите от новата измама е добре да проверят няколко неща преди да направят онлайн поръчка.

"Хубаво е да гледат домейна. Хубаво е да гледат дали е истински, тъй като много често се правят копия на сайтовете. Пускат привидно същата визия на сайта, но на друг домейн. Трябва да се виждат общите условия - дали има общи условия сайтът. В общите условия упоменат ли е срокът, в който трябва да се връщат продуктите, упоменати ли са за чия сметка, упомената ли е фирмата, която оперира зад сайта", допълни Николай Кръстев.

Важно е в никакъв случай да не се предоставят лични данни и банкова сметка на непроверени търговци. В случай, че все пак се подведете, незабавно се обърнете към органите на реда.

"В случай на измама и наистина на търговец, който няма как да бъде намерен от нас, потребителите могат да се обърнат към полицията или към ГДБОП в случай на съмнения за измама", каза още Соня Спасова, директор Европейски потребителски център пред БНТ.

Специалистите съветват потребителите да не се изкушават от изключително ниските цени и да не поръчват стока от съмнителни сайтове.

Други от От страната и света

Японската централна банка остави без промяна водещата си лихва

Японската централна банка (Bank of Japan) остави без промяна водещата си лихва на ниво 0,75 на сто на фона на засилващите се опасения, че войната в Иран ще доведе до по-високи цени на петрола и други

Севлиевски: Ако Радев напише на вратата си "Козируването не е задължително", това ще е първата добра стъпка

Важно е да видим кои ще са основните играчи на Радев - и в парламента, и като министри. Основната тема е дали ще има възмездие и справедливост. Като военен Радев знае

Президентът Йотова подписа указа за свикване на Народното събрание

Държавният глава Илияна Йотова подписа указ, с който свиква на първо заседание новоизбраното 52-ро Народно събрание в 10.00 часа на 30 април 2026 г.. В рамките на първото заседание президентът Илияна

40 души са ранени при катастрофи в страната за денонощие, няма загинали

Общо 40 души са пострадали при катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си. Тежките произшествията за изминалите 24 часа са 30

73 пожара за денонощие в страната, мъж е пострадал

Общо 73 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие, един човек е пострадал, съобщават от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР, на сайта на ведомството

>