Бащата на Нургюл: Тя успя да ни обедини, ще продължи да играе за България

24.08.2023 09:47
Нургюл Салимова и баща й Илхан Салимов КАДЪР: NOVA

Българската федерация по шахмат 2022 ще сключи договор с Нургюл Салимова, с който ще обезпечи финансово участията на талантливата шахматистка, която стана втора на Световната купа в Баку. Председателят на федерацията Васил Антонов обяви премия за Нургюл от 10 хиляди лева, премия ще получи и първият й треньор Живко Жеков. В Плевен той се срещна с нейните родители Гюлзар и Илхан Салимови.

Пред БНР те споделиха гордостта и радостта от детето си:
"Чувството е неописуемо. Този път надмина себе си. Гордеем се с нея. Винаги сме си представяли, че Нургюл ще стигне световния връх, независимо кога. Това беше целта - да влезе при топ шахматистките".

Баща й Илхан отбеляза, че Нургюл е свикнала да ходи сама по турнири и темата се преекспонира:

"От 10-годишна отива по турнирите сам самичка. Можеше и ние да сме до нея, но мисля, че не е толкова голям проблем. Комуникацията винаги си е налице. Виждаме се с нея постоянно - преди и след партията. Всичко е в реда на нещата".

Оттук насетне следва да надгражда, нови турнири и нови предизвикателства, каза баща й.

Илхан не знае дали дъщеря му е имала предложения да се състезава за друга държава. Според него засега няма конкретни предложения. "Тя е много горда, че представлява България. Винаги гордо е носила знамето на България. Тя ще продължи да играе за България".

"Нургюл успя да ни обедини. Всички трябва да сме по-търпими и да помагаме в такива моменти. Не трябва да се опитваме да заглушиме тази радост от тези събития. През последните дни се обадиха редица бизнесмени, които искат да се включат. Това ми дава увереност, че ще успеем да осигурим на Нургюл един добър календар през следващата и по-следващата година", заяви Васил Антонов.

"Ще се радваме да участва в много турнири, да носи много купи, медали и слава за България", посочи още той.

Други от Други спортове

Йоана Илиева 5-а на сабя в Гран при на Тунис

Най-добрата българска състезателка Йоана Илиева продължава отличното си представяне в най-силните турнири по фехтовка като завърши на пето място в надпреварата на сабя за Гран При на Тунис

Боксьорът Антъни Джошуа ранен в катастрофа в Нигерия, има 2 жертви

Боксьорът Антъни Джошуа е ранен при автомобилна катастрофа в Нигерия, при която загинаха двама други хора. 36-годишният Джошуа е бил в джип Lexus, когато той се е блъснал в спрял камион днес малко

Ски зоната в Пампорово е отворена

Ски зоната в Пампорово е отворена и работят основните писти в курорта, съобщи за БТА София Цанкова – изпълнителен директор на „Пампорово" АД. Достъпни за скиорите са писти 1, 1А, 6, 6А, 10, 11

Вижте най-четените ни материали в рубрика "Спорт" през 2025 г.

№ Заглавие Автор Брой четения 1 В Германия бесни от гафа с националния химн на Пулев - Чар 24 часа 947904 2 Окончателно! България загуби олимпийския си шампион по борба Семен Новиков 24

Нешка Робева се сбогува с Боян Радев с трогателен разказ

Състезателката и треньорка по художествена гимнастика се сбогува с шампиона по борба Боян Радев с трогателен разказ, споделен във фейсбук профила й.  "Сбогом, Бояне. Сбогом приятелю

>