Десетки доброволци помагат в ремонта на педиатрията в МОБАЛ - Велико Търново

22.08.2023 15:25 Дима Максимова
Адвокат Митко Минев се включва в монтирането на детското обзавеждане в отделението Снимка: Ротари клуб - Велико Търново
Началникът на Педиатрията д-р Валентин Точков благодари за подкрепата СНимка: Ротари клуб - Велико Търново

Десетки доброволци от Велико Търново и региона се включват с желание и ентусиазъм в ремонта на Отделението по педиатрия в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов”. Тук с пълна сила върви реализацията на проект „Светулка” на Фондация „За доброто” в партньорство с Ротари клуб - Велико Търново и Фондация „Америка за България”, предадоха от партньорските организации.

Днес рамо до рамо боядисваха, монтираха мебели и електроуреди, пренасяха оборудване и обзавеждане, представители на „За доброто” и Ротари клуб, на "Велико Търново Рънс – Движение и здраве за всеки", както и хора, които са чули за проекта и са решили да се присъединят безвъзмездно с труда и уменията си. През целия ден четката и боята не остави и арх. Магдалена Славова от фондация „За доброто”, която е автор на всички разработки „Светулка” за преобразуване на детски отделения в страната, разказват от болницата.

"Целта ни е да подобрим условията в педиатриите в болниците в България и създаването на усещане за болница, която не е болница", разяснява Поли Троянова от „За доброто”, която е координатор по проекта за Велико Търново и участва с личен труд в ремонтите. Тя посочва, че екипната работа, която са постигнали в тази нелека задача Фодацията, РКВТ и „Америка за България”, вече дават резултат. Преобразяването на 13-те стаи в отделението е видимо.

Над половин милион лева са инвестициите в ремонта, осигурени изцяло от дарения на трите организации. За каузата бяха привлечени и много от големите вериги магазини в страната, банкови институции, предприятия, дружества и др.

Поли е уверена, че малките пациенти и техните придружители ще пазят новите придобивки, които правят престоя в болнична среда наситен с цветове, забавления и игри. "Свидетели сме, как деца от вече ремонтирани отделения по проект „Светулка”, като например тези в Айтос и Силистра, не искат да си тръгват, като ги изпишат, а искат да продължат да си играят и да се забавляват", посочва Поли Троянова. В новата среда децата преодоляват стреса и травмата от престоя в болницата и успяват да превъзмогнат напълно чувството за страх и болка.

"Най-голямото щастие за мен е, че не само тук, а все по-често и в града, и в околните населени места, хората се събират и вземат нещата в свои ръце, за да решат наболели проблеми", казва паст президентът на Ротари клуб – Велико Търново Станислав Стоянов. По думите му, макар и бавно, но все по-сигурно, в обществото ни започват да се възкресяват добродетели като дарителството, спомоществователството и работата на ползу роду, както е било през Възраждането.

Завидни умения при сглобяването на мебели и в ремонтните дейности показаха адвокат Митко Минев, скулпторът Денислав Сираков и синът му, бизнесменът Веселин Марчев и други ротарианци, които също се включиха в дейностите.

"Проект „Светулка” напълно съвпада с една от зоните на фокус на Ротари Интернешънъл – детското и майчино здравеопазване. Той се превърна и в отлична кауза за 85-годишнината на Ротари клуб – Велико Търново, която отбелязваме тази година", посочи Митко Минев, паст дистрикт гуверньор на Ротари България.

Днес към екипа на доброволците се присъедини и заместник-областният управител на Велико Търново Валентин Михайлов. Той заяви подкрепата на Областна администрация към успешното приключване на „Светулка” и изрази надежда, че децата от цялата великотърновска област ще се лекуват в отлични условия през следващите години.

В Отделението по педиатрия в МОБАЛ гостува и снимачен екип, който подготвя филм за доброволчеството в България. Той е дело на режисьора и продуцент Николай Урумов, който продуцира и нашумелия филм „Петя на моята Петя”.

 Филмът му, който е финансиран по Национален фонд „Култура”, ще е готов до края на годината.

Други от От страната и света

ТЕСТ: Давате ли твърде много от себе си във вашите отношения?

1. Когато сте във връзка: а) Има баланс между това, което давам и получавам. б) Аз съм тази/този, който дава повече в отношенията, но го приемам. в) Често усещам, че давам много повече

Когато бензинът струваше 20 стотинки, но можеше да купиш само 40 литра

Дори при соца държавата не можеше да удържи цената му По времето на социализма чак до средата на 80-те години на миналия век средният българин е можел да купи със заплатата си около 250 литра бензин

Издирват 82-годишен мъж в Шумен, страдащ отт деменция

Издирват 82-годишен мъж в Шумен. Той се казва Никола Иванов Бабаджанов и е в неизвестност от следобедните часове днес. Мъжът страда от деменция. Областната дирекция на МВР в Шумен го издирва по молба

Тази нощ местим стрелката с час напред

На 29 март 2026 г. в 03:00 ч. се въвежда лятно часово време и часовниците се преместват с час напред, съобщиха от Българския институт по метрология. Лятното часово време се въвежда в изпълнение на

Гюров: Въведохме пакета от мерки с цел да спрем поскъпването за българите (Видео)

Правителството въвежда голям пакет от мерки с една ясна цел - да спрем поскъпването за българските потребители. Поскъпване, което е причинено от конфликта в Близкия изток

>