СЕМ: Денков прави недопустими оценки и внушения за работата ни

08.08.2023 10:57
Соня Момчилова, председател на СЕМ

"Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията, направени от министър-председателя по адрес на СЕМ."

Това заявиха членовете на съвета в официална позиция, с която отговарят на министър-председателя Николай Денков и неговата оценка за регулатора.

"СЕМ очевидно не си върши работата", каза той в интервю, което даде във фейсбук, отговаряйки на въпросите на журналисти и потребители на мрежата.

По този повод СЕМ разпространи следната позиция:

"Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията, направени от министър-председателя по адрес на СЕМ. Изразеното по време на двумесечния отчет под формата на интервю показва непознаване на правомощията на органа, определени в Закона за радиото и телевизията; незнание по отношение дейността на кои лица е компетентен СЕМ; неразбиране, че професионалните стандарти за журналистическа дейност, залегнали в Етичния кодекс на българските медии, се съблюдават от Етичната комисия (саморегулаторен орган) към Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“.

Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната, би било добре да се съобразят с констатациите и препоръките във всеки един от докладите на Европейската комисия по върховенството на правото, като коригират собственото си поведение по отношение на независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната.

Съветът за електронни медии обръща внимание, че за изминалата година е осъществил над 24 000 часа мониторинг на телевизионни и радиопрограми. В рамките на правомощията си е провел и осем фокусирани наблюдения по темата за войната в Украйна, които включват и анализират проблема с дезинформацията."

Позицията на СЕМ не е подкрепена от Пролет Велкова - една от петте членки на съвета.

Поводът за изявлението са думите на Денков: "СЕМ очевидно не си върши работата. Не може журналисти, които разпространяват неверни факти да не бъдат санкционирани. Журналистическата етика изисква проверка през няколко източника, а ако събеседника ви каже нещо невярно, веднага да го опровергаете".

Във връзка със свободата на словото премиерът допълни: "Факт е, че има доста голяма дезинформация, с различни интерпретации, с измислени твърдения, които изобщо не съответстват на истината. За да има престъпление, те трябва да залегнат в Наказателния кодекс. В нашето законодателство няма, но би било трудно да се направи, защото това е една от ценностите на демокрацията - свобода на словото. Ако започнем да забраняваме много лесно, в един момент трябва да внимаваме какво казваме, както се е случвало в едни други времена".

Други от От страната и света

Изпращат Калушев, Ники и Александър с будистки ритуал, бащата на Златков – против (Обзор)

Прокуратурата разреши погребението на тримата Според пастрока на младежа нито един от мъжете не би наранил друго човешко същество или би посегнал на живота си Най-вероятно със специален будистки

САЩ харчат по $ 900 млн. на ден за войната с Иран

Доналд Тръмп се зарече конфликтът да продължи до пълната капитулация на Техеран $ 900 млн. на ден струва войната на САЩ срещу Иран, показва анализ на Центъра за стратегически и международни

Иво Христов: Не виждам ПП и БСП като съюзници на "Прогресивна България"

"Прогресивна България" значи заявка за излизане от застоя, в който се намира България - институционален, бих казал дори морален. Същата мотивация изкара хората на улиците на няколко пъти през

Два гръцки F-16 ще ни пазят от ирански балистични ракети, на стратегически точки в Южна България разполагат ПВО (Обзор)

Операцията е наречена "Щитът на Ахил", Запрянов във връзка и с турския министър Премиерът иска американските самолети да бъдат преместени от софийското летище на военно Над 1000 българи евакуирани

Крум Зарков: Чувствам подкрепа, ще надживеем трудния период на БСП

Чувствам подкрепа, която ме кара да съм убеден, че ще надживеем този труден период, за да заемем мястото, отредено на единствената значима лява партия у нас, а именно - централното

>