Мъжете все още водят на жените по заплати и са по-търсени от работодателите

05.08.2023 14:53
Офис. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

В България все още мъжете изпреварват по заплати жените и те са по-предпочитани от тях от страна на работодателите. Това разкриват данните от Доклада за равнопоставеност между половете, публикуван преди дни от социалното министерство. Макар в документа да се борави с доходите от 2021 г., те пак са доста неприятни за дамите, тъй като средната годишна заплата за мъжете е 20 515 лв., а за жените е с близо 4 хил. лв. по-ниска - 16 887 лв. 

Но неравенствата не свършват дотук. 

При работещи в страната 3 095 100 души, 74.9% са мъже и 67.9% жени. При по-младите в диапазона между 15 и 29 години, работещите представители от мъжки пол са 42,9% срещу 36,7 на сто при дамите. 

Подобно е съотношението и във възрастовата група от 20 до 64 години. Там заетите мъже са 80.7% срещу 72.9% жени.

Други от От страната и света

Румен Радев ще депозира оставката си като президент пред КС

След като в понеделник вечерта президентът Румен Радев обяви в обръщение към българския народ, че се оттегля от поста, се очаква днес той да депозира оставката си пред Конституционния съд (КС)

Пътят към Гърция край Рудозем все по-близо

С церемония днес се открива пътната отсечка от гръцкото село Димарио до Границата, съобщиха от Областната администрация в Смолян. Събитието се организира от гръцките партньори от периферия (област)

Мръсните тайни на BG историята: Как премиерът Кьосеиванов в настръхнала Европа се среща с Хитлер и заявява претенции за територии

След 9 септември 1944 г. отказва да се върне в България, погребан е на брега на Женевското езеро На 23 ноември 1935 г. с указ на цар Борис III за министър-председател на България е определен Георги

Православен календар за 20 януари, вижте кой празнува имен ден

Преп. Евтимий Велики. Св. Евтимий, патриарх Търновски. Св. мчк Захарий Св. Евтимий, патриарх Търновски е роден около 1327 г., вероятно в Търново. Избран е за Търновски патриарх през 1375 г

Само в "24 часа" на 20 януари: До 4 г. ще има единна шофьорска книжка в целия ЕС, ще я носим в смартфона

Само в "24 часа" на 20 януари четете: До 4 г. ще има единна шофьорска книжка в целия ЕС, ще я носим в смартфона - това предвижда проект на нова евродиректива Еврото накара малките магазини да извадят

>