Борис Бонев за поисканите от Гайтански 24 имота в София: От къде знае, че са общински?

27.07.2023 13:06 Весела Бачева
Борис Бонев

От къде бизнесменът Румен Гайтански знае, че поисканите от него 24 имота в замяна на къпалнята "Мария Луиза" са общински - това попита независимият общински съветник и лидер на "Спаси София" Борис Бонев. Той се усъмни, че информацията му е била подадена от Столичната община.

"Не знам Вълкът от къде знае, че тези имоти са общински. Едва ли имотче по имотче в кадастъра е търсил, за да види кое му приляга и ще му е удобно. За мен няма никакво съмнение, че тези 24 имота са му подадени като вътрешна информация от Столична община, за да може той да ги поиска", каза Бонев.

Вчера стана ясно, че бизнесменът, който е основният собственик на къпалнята, е пратил писмо до кмета на София Йорданка Фандъкова, в което е поискал 24 общински имота в замяна на това да върне своя дял от имота.

Той обясни, че за последните пет заседания на СОС са разгледани над 120 доклада за разпореждане с общинско имущество. Някои от тях са за продажба или даване на имот под наем за 5-10 години.

"Някои от тези доклади са напълно нормални и стандартни и трябва да ги има, то има и много други, които са скандални по наше мнение, защото включват напълно необоснована продажба на общинско имущество без ясна цел и посока", коментира той. 

Според него това е най-видно, когато има казуси, където общината е съсобственик на имот, но вместо да изкупи останалото от него, го продава на силно занижени цени. "Понякога сумите се променят 2-3-5 пъти само и единствено благодарение на намесата на някои общински съветници", посочи общинският съветник.

"В огромния процент от случаите предварителните оценки, които са извършени от експертни оценители са с много по-ниски цени от реалните пазарни", включи се и съветникът от ДБ Бойко Димитров. Той посочи и друг проблем - не се придобиват нови имоти, а трябва да се отчуждят площи за зелени терени и инфраструктура.

"Изключително важно е първо да имаме добри цени при сделките, тъй като общината трябва да защитава интереса на гражданите, а не на купувача, както и всички тези пари, които се придобиват от тези продажби да бъдат използвани за изкупувани на частни терени за публични нужди", коментира той.

Според него в момента методологията позволява субективни оценки на оценителите, затова тя трябва да се промени, както и да се засили капацитета на общинското дружество "София инвест".

Бонев обвини ГЕРБ, че са имали достатъчно време да върнат къпалнята "Мария Луиза" на София.

Според него искането му ще се изпълни, но вероятно броят на имотите ще се намали.

Други от От страната и света

Правосъдният министър Георги Георгиев: В момента реновираме 80 дома за възрастни

"Допълнителна защита за възрастните хора, както на собствеността и имуществото им, така и на правото им на достоен живот. В тази посока бяха не малка част от нормативните промени

Новият лидер на БСП Крум Зарков: Няма да крия нищо, обявявам началото на новия ден (Обновена, видео)

До балотаж така и не се стигна - получи мнозинство при първото гласуване "Предстои много работа. Ще излезем, ще се виждам с хората, няма да крия нищо. Ще заявим смирено

Шефът на Софийския затвор предложил за предсрочно освобождаване само още един, освен Брендо

Освен Евелин Банев-Брендо, само още един затворник е бил предложен за предсрочно освобождаване през последните 7 месеца от шефа на Софийския затвор Борислав Чорбански

Васил Пандов: Мишената на промените в Изборния кодекс са българските граждани извън ЕС

Мишена на тези промени не сме ние, а българските граждани извън Европейския съюз, които по Конституция имат равни избирателни права. Това, което направи Народното събрание

Избраха Цар на виното в с. Дъбрава

Празник на виното събра ценители на божествената напитка в благоевградското село Дъбрава. „Празникът неслучайно се отбелязва в деня на Св. Трифон, защото той е символ на нашата вяра

>