Десетки коли паркират върху пясъчни дюни в Созопол

13.07.2023 09:58
КАДЪР: NOVA

Сигнал за десетки паркирани автомобили върху пясъчни дюни вдигна на крак инспекторите от регионалната екоинспекция в Бургас.

Лято, жега, препълнен плаж и десетки паркирани автомобили край плажната ивица, в пясъка, който се води пясъчни дюни и защитена територия. За това сигнализира Камен Попов, който е собственик на терен до морето и който не смее сам да паркира автомобила си на това място.

„Тук по документи се води плаж, който граничи с имотите, които виждате отзад. По нотариални актове и по скиците на имотите ние граничим с плаж. Това тук прилича ли ви на плаж?”, пита Камен Попов.

От тук всъщност минават и тръбите на пречиствателната станция, които заустват дълбоко в морето води, и върху които не трябва да минават автомобили, особено тежка техника. Нещо, на което Камен Попов обаче често е свидетел.

„Минават, постоянно паркират, затъват, идват багери и ги теглят и по два часа не могат да излязат колите от пясъка”, обяснява Камен Попов пред NOVA.

Водачите на тези автомобили са на плаж, а често колите остават с дни, докато приключи почивката на туристите.

Табели има, но обозначаващи само, че има терен на пясъчни дюни. Знак за забрана за паркиране няма, от което се възползват всички. От Община Созопол уточняват, че територията е защитена и нямат правомощия да упражнят контрол. Подавали сигнал на полицията. На място проверка направиха и от РИОСВ-Бургас.

„Във връзка с постъпил сигнал е извършена проверка на терен, при която е констатирано множество паркирани автомобили. В момента на проверката не са установени водачите на автомобилите. Тъй като територията предмет на сигнала попада в защитена територия по смисъла на закона на защитените територии на природна забележителност. За пясъчни дюни между къмпингите Златна рибка и Градина ще бъдат предприети съответните административно-наказателни действия срещу нарушителите”, заяви Десислава Ангелова, началник отдел „Превантивна дейност” към РИОСВ.

Екоинспекторите са записали всички регистрационни номера на паркиралите. Те ще получат санкции. А от Община Созопол ни изпратиха писмо с уточнение, че е възложено изработване на информационни табели за забрани върху дюните. Те ще бъдат монтирани поетапно на територията на всички морски плажове и дюнни образования. Но когато са готови.

Други от От страната и света

Експерти предложиха: Райският газ да се третира като акцизна стока

Райският газ да се третира като акцизна стока беше сред предложенията на експерти в рамките на кръгла маса, организирана от Асоциацията на прокурорите в България

Със средства от Програма "Развитие на регионите" ще се финансира основният ремонт на 53 км от пътя Видин - Лом

Започна изграждане на обходен път на Оряхово Управляващият орган на Програма „Развитие на регионите" 2021-2027 подписа с Агенция „Пътна инфраструктура" и общините Лом

73-годишен преби 46-годишен в Казанлък, вкара го в болница

Мъж на 46 години е настанен в болнично заведение след нанесен побой в Казанлък. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Стара Загора. След оперативно-издирвателни действия от полицейските

Коледна работилница за малки и големи отваря пред кабинета на кмета Панов

Коледна работилница за деца и родители отваря врати пред кабинета на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Традиционната инициатива се провежда от години в навечерието на Рождество Христово и ще има

Евростат: България е пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и ръст на заетостта

България отчита увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) от 3,2 на сто на годишна база през третото тримесечие, сочат окончателните сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес

>