Чистят 700 метра от канала, свързващ езерото Вая и морето

30.06.2023 13:42 Димчо Райков
Живописното езеро Вая СНИМКА: ЕЛЕНА ФОТЕВА
Кметът Димитър Николов (вдясно), шефът на РИОСВ Павел Маринов и служители правят първата копка.

Езерото Вая край Бургас отново ще върне блясъка си с мащабен проект за вливане на повече морска вода в него. Това ще подобри екосистемата на водоема, който е защитена територия и е

част от миграционния трансконтинентален път на птиците

“Виа Понтика”. Проектът предвижда прочистване и укрепване на отточния канал, който свързва езерото с Черно море. Той е дълъг близо 700 метра и не е почистван основно повече от 35 г.

“Заради нарушената проводимост вече не е добър притокът на солена морска вода във Вая, което се отразява на живота на птиците и растенията”, обясни шефът на РИОСВ Павел Маринов.

Заради лошата връзка с Черно море езерото се е заблатило, което има негативно влияние върху размножаването на рибите в него, включително и на растителността край бреговете му.

“Сега водата в езерото е повече сладка заради липсата на приток от морето, което е нужно за нормалното функциониране на екосистемата”, каза Маринов.

Проектът се изпълнява от регионалната екоинспекция и се финансира по ОП “Околна среда”. Прочистването на канала, свързващ Вая с Черно море, ще струва около 8 427 161 лв., от които 7 163 087 лв. от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите - национално съфинансиране.

Изпълнението му трябва да приключи до 30 септември тази година.  

Целта е да се създадат условия за увеличаването на хидравличния капацитет на отточния канал за намаляване на неблагоприятното хидравлично натоварване на езерото и подобряване на водния му режим.

“Този проект е изключително важен. Ние непрекъснато получаваме информация, че

Вая боледува, тъй като има завишен приток на сладки води

и проблем с вливането на морски, което предизвиква и по-високо ниво на заблатяване. Това са мащабни проблеми, изискващи мащабни решения. Мисля, че това е първата крачка”, коментира кметът на Бургас Димитър Николов.

“Срещите ми с всички, които се занимават с тази дейност, показаха, че проектът е важен за Бургас. Радвам се, че РИОСВ пое ангажимента да бъде бенефицент, а резултатите ще са в полза на града и ще укрепят тази трудна за балансиране система между езерото и морето.

Очаква ни тежко лято – за изпълнителите и за бенефициента. Проектът цели

опазване на природата и живота във Вая – обменния процес с Черно море

и запазването на тази екосистема. Каналът е кръвоносна система за толкова важната миниекосистема край морето”, заяви Галина Симеонова, ръководител на управляващия орган по ОП “Околна среда”.

Последното прочистване на канала бе през 2018 г. Тогава по друг проект, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество, бяха изкоренени тръстиките по брега, които заблатяваха канала и пречеха на циркулацията.

После обаче те пак поникнаха и проблемът отново се появи. Освен това водата в канала се затлачва и от множеството боклуци, които се изхвърлят в него, тъй като се намира в промишлен район.

“За да не избуи отново тръстиката, сега южната част на канала ще се укрепи. Но бетон няма да се лее, а ще се насипе чакъл и ще се сложи гел решетка”, обясни шефът на екоинспекцията.

Амбициите на местната власт са освен прочистване на канала, районът около него да се озелени и да стане привлекателно място с пейки и беседки за отдих.

Преди години общината бе готова да пусне и канута като атракция за туристите, но проблемът със заблатяването осуети намеренията й.

Уловът с мрежи е забранен, но за въдичарите водоемът е любимо място за релакс.

Други от От страната и света

Откраднаха над 100 хил. вро от жилище в Банско

Откраднаха над 100 хил. вро от жилище в Банско. Във вторник жител на гр. Банско е съобщил, че между 08:45 часа и 10:30 часа на същия ден е извършена кражба на голяма парична сума от обитавания от

Измамиха 88-годишен в Перник да даде 4 800 лв. за прахосмукачка

88-годишен мъж от Перник беше измамен да плати 4 800 лв. за прахосмукачка, съобщиха от полицията. Случаят е от 20 януари, когато възрастният мъж се придвижвал пеша към хипермаркет

Задържаха италианка за кражба на вещи за над 4000 евро от магазин на летището в София

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност жена с италианско гражданство за кражба на вещи от магазин на летище „Васил Левски". Събраните до момента доказателства сочат

И при окончателното гласуване БСП ще подкрепи сканиращи устройства

БСП е против въвеждането на новите сканиращи машини за броене на бюлетини още на тези избори, но все пак ще подкрепи купуването им в пленарната зала при окончателното второ гласуване

ICE задържаха за 3 месеца българин, отишъл твърде близо до границата със САЩ

Той бил на почивка в Квебек, когато по погрешка се е озовал на канадско-американската граница Бил е задържан и прехвърлян в 10 различни центъра на ICE в седем щата Държан е с окови на ръцете и

>