Пуснаха арестуваните полицаи без обвинения, нямали камери на униформите (обзор)

30.06.2023 01:00 Димитър Мартинов
Катастрофата станала на 4 юни.

Само един свидетел говори, че е носил пари, но не е видял да се дават

Арестуваните петима полицаи, които пуснали мъж след катастрофа, не са имали камери на униформите си и нищо от деня на инцидента не е заснето. Това е една от причините да бъдат освободени след изтичането на 24-те часа по Закона за МВР. Прокуратурата не им е повдигнала обвинения. В патрулката е имало камера, но полицаите я паркирали далеч от инцидента.

Случаят, за който бяха задържани, е от нощта срещу 4 юни в столичния кв. “Надежда”. Тогава 25-годишен карал в насрещното и блъснал моторист. Колата му се забила и в паркиран микробус и автомобил, след което се обърнала по таван. След подаден сигнал до тел. 112 на място пристигат полицаите от патрула на Второ районно управление.

Какво точно е станало след това, не е ясно. Със сигурност шофьорът не е тестван за алкохол и дрога, а е пуснат да си ходи и в протокола е записано, че не е бил открит на мястото на катастрофата. Посочено е, че е дошъл едва след като е уведомен, че с неговата кола е станала катастрофа.

По делото има показания на свидетел, че шофьорът му се е обадил и е поискал да му донесе 10 хил. лв. Мъжът го направил. Твърди, че парите били за подкуп на полицаите. Той обаче ги е дал на приятеля си. Сумата не е била белязана, а мъжът не е видял да се предава на униформените. Заради това, че случката е от нощта, записите от камерите в района са лоши и не се вижда какво точно се случва. Този проблем можеше да бъде избегнат с камери по униформите, познати и като боди камери. С подобни са снабдени патрулите на Пътна полиция, но не и служителите в столичните районни управления. Те получават такива при охрана на масови мероприятия като протести, но на обикновени дежурства нямат.

Очаква се вътрешният министър Калин Стоянов да поиска отстраняването на петимата от работа и срещу тях да започне дисциплинарна проверка. От Софийската районна прокуратура пък препратиха делото в градската. Възможно е оттам да обвинят полицаите в документно престъпление заради това, че са излъгали за откриването на шофьора. Те може да бъдат подведени под наказателна отговорност и за неизпълнение на работата си, тъй като не са тествали шофьора за алкохол и дрога.

Не се очаква обаче обвинението да стане скоро. От прокуратурата напомнят и че им е отнело няколко месеца, докато съберат годни доказателства, за да подведат под наказателна отговорност Любка Гечева, позната и като Буба, и Георги Малински, които, вместо да проверят пияния и дрогиран Димитър Любенов, го ескортирали. Секунди след като спрели да го придружават, той уби французин на околовръстното шосе в София. Делото срещу двамата бивши полицаи вече е внесено в Софийския градски съд. Те обаче не са обвинени за подкуп, тъй като такива данни се съдържат само в показанията на самия Любенов.

Други от От страната и света

От 131 на Радев само 5 с депутатски опит, но военни и бивши министри ще стягат дисциплината

Анна Александрова, Маноил Манев и борецът Даниел Александров изпадат от ГЕРБ, ПП-ДБ не вкарват от цели 10 района Само петима от всички 131 депутати на Румен Радев в 52-ото народно събрание ще имат

Два трамвая се удариха на столичния бул. "Константин Величков"

Катастрофа между два трамвая е станала на столичния бул. "Константин Величков" във вторник вечерта, споделиха очевидци в социалните мрежи.  Ударили са се трамвай 22 и 11

Полицай ходил в къщата на Росен Стъкларя за “оперативка”, в групата и бившият шеф на 5-о РУ в София (Обзор)

Кръстев има огнестрелна рана в корема, може да избяга в Гърция и е контактувал с върховен магистрат, заяви прокурорът Валентин Вълков Общо дете свързва сочения от прокуратурата за наркобос Росен

Бойко Борисов: Изручахме си жабетата, отдъхнахме си. Вече не съм длъжен на никого (Обзор)

Дългото управление означава и отпускане, и срастване. Корупция със сигурност прониква във всяка партия, която участва, призна ГЕРБ 100 хил. гласа им струвала дружбата с ДПС

Зарков иска вот на доверие - краят на БСП не е дошъл, само Гуцанов бърза за оставката му (Обзор)

"Възраждане" е отворена за левите избиратели, след като останаха без представители в парламента, обеща Костадин Костадинов Вот на доверие ще поиска лидерът на БСП Крум Зарков от Националния съвет в

>