ЕК предлага промени в правилата за електронни разплащания

28.06.2023 13:21 Николай Желязков, БТА
Европейската комисия Снимка: Pixabay

Европейската комисия представи днес предложения за промени в правилата на ЕС за електронните разплащания. Комисията отчита, че пазарът на платежни услуги се е променил значително в последните години.

Електронните плащания в ЕС достигат стойност от 240 трилиона евро през 2021 г., в сравнение със 184,2 трилиона евро през 2017 година, показват данните на комисията. Отбелязва се, че същевременно са се появили по-сложни видове измами, които създават опасности за потребителите и засягат доверието.

ЕК предлага да се осигури възможност доставчиците на платежни услуги да споделят помежду си данни за измами, да се повиши осведомеността на потребителите, да се подобрят правилата за установяване на клиентите, да се разширят правата за възстановяване на средства на измамени потребители, да се проверява винаги съответствието на използваните в електронните преводи IBAN и имена на титулярите на сметки.

Според ЕК е необходимо потребителите да имат по-добри права при временно блокиране на сметки, да се осигури повече прозрачност в извлеченията по банковите им сметки и за таксите при теглене на пари от банкомат. Предлага се търговците на дребно да предоставят касови услуги на клиентите, без да изискват от тях да направят покупка, съобщи БТА.

Комисията предлага клиентите да имат пълен контрол върху това кой има достъп до техните банкови данни и с каква цел. Според ЕК е необходимо въвеждането на ясни правила за отговорност при нарушения на сигурността на данните и на начини за разрешаване на възникнали спорове.

Други от От страната и света

Кой е пипал по кабела в шахтата, убил 16-годишния Людмил? 5 години по-късно - трима, но неизвестни

Категорично било установено, че проводникът образувал пружиниращата витка с остатъчно динамично напрежение По разследването били извършени над 10 експертизи, открити били и грешки по трасето на тока

Мъск намекна, че може да купи "Райънеър"

Технологичният милиардер Илон Мъск намекна, че може да купи нискотарифната авиокомпания „Райънеър“ (Ryanair) на фона на ескалиращ публичен конфликт с главния изпълнителен директор на превозвача

Върховният съд на САЩ отложи решение по митата на Тръмп най-рано до 20 февруари

Върховният съд на САЩ не се произнесе днес по делото, свързано с митата на американския президент Доналд Тръмп, което означава, че решението по спора за една от ключовите му икономически политики

Депутатите от правната комисия се канят да приемат да се гласува с нови машини по нощите

Депутатите от парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси се канят да приемат по нощите промените в Изборния кодекс на второ четене, с които се предлага въвеждането на нови машини за

Конституционният съд образува дело за мандата на Сарафов

Конституционният съд образува дело, по което трябва да реши дали ограничението от 6 месеца за и.ф. главен прокурор, шеф на ВКС и ВАС, противоречи на конституцията. Докладчик е Янаки Стоилов

>