МОН с нова програма по пътна безопасност в училищата и детските градини

22.06.2023 16:28
СНИМКА: МОН

Национална програма за развитие на обучението по безопасност на движението по пътищата ще разработят Министерството на образованието и науката и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. За това се договориха министър Галин Цоков и председателят на Агенцията Малина Крумова. По програмата ще бъдат финансирани различни инициативи и дейности, с които да се подобри обучението по пътна безопасност в детските градини и училищата, като целта е тя да започне да действа още от следващата година, съобщиха от МОН.

„Трябва да има по-голямо интерактивно съдържание и инициативи, с които да се фокусира вниманието на децата“, подчерта проф. Цоков. Той допълни, че сме свидетели на редица инциденти на пътя с млади участници, които могат да бъдат избегнати, ако тази тема е заложена по-добре във всички фази на обучението. „Трябва да започнем още от детската градина и да засилваме чувствителността към темата с всяка следваща година. Водещо тук не трябва да бъде заучаването на информация, а възпитанието на чувство за отговорност и съпричастност“, допълни образователният министър.

В задължителните помагала в училищното образование да бъдат включени специализирани теми, свързани с безопасността на движението, бе друга тема, която обсъдиха участниците в срещата. „Можем да помислим за тематични вложки във всяко помагало и при добра организация това може да стартира още от учебната 2023/2024 г.“, обясни Малина Крумова. Екипът на Министерството на образованието и науката се ангажира да стартира работа по тази тема и за въвеждането на интегрирано обучение с фокус към пътната безопасност. „Добър пример би бил разработването на задачи по математика, физика и др., в които индиректно да присъства темата за пътната безопасност“, допълни председателят на ДАБДП.

„За да задържим вниманието на днешните деца, трябва да търсим много по-иновативни форми за представяне на информацията“, каза още проф. Цоков. По думите му МОН ще търси възможности за разработване на повече дигитално съдържание за учениците, а темата за безопасността на движението е сред приоритетните в тази област. „Това е не само основен приоритет за цялото ни общество, но и тема, която много по-добре може да бъде обяснена с интерактивни примери и разиграване на ситуации“, допълни министърът.

В срещата участие взеха и заместник-министрите на образованието и науката Емилия Лазарова и Мариета Георгиева.

Други от Просветни

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР започна

Кандидатстудентската кампания в Академията на МВР за учебната 2026/2027 година започна, съобщиха от вътрешното ведомство. Желаещите да станат курсанти във висшето училище могат да избират между три

Засега няма да отнемат лиценза на частното училище “Космос” (Обзор)

Засега няма да се отнема лицензът на частното училище “Космос”, където е учил 15-годишният Александър Макулев - една от жертвите по случая “Петрохан - Околчица”

Състезанието "Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ СУ "Акад. Емилиян Станев"

Състезанието „Аз съм българче грамотно" ще се състои във Второ средно училище „Акад. Емилиян Станев" в София, съобщи Теодора Иванова, заместник-директор на училището, предаде БТА

Кметът на Пловдив награди победителите в първото ученическо състезание по изкуствен интелект (Снимки)

Гениалността в математиката и информатиката е изключителна българска черта, каза Костадин Димитров, който има същото образование  Кметът на Пловдив Костадин Димитров връчи медалите на победителите

Министър Игнатов към студентите: Отстоявайте автономията и независимостта си

Отстоявайте автономията и независимостта – както Вашата, така и тази на университетите. С тези думи се обърна министърът на образованието и науката проф

>