Историята на ибрикчиите, ядосали Десислава Радева - жертви на вбесени съпруги

14.06.2023 07:17 Петя Тодорова
Банята на Сюлейман Великолепни е реставрирана в археологическия комплекс “Акве Калиде” на Бургаските минерални бани.

В историите с красиви роби ибрикчии, издигнали се благодарение на любовта на султана, има от всичко – подмиване на нечистотии в банята, любов, силни емоции, високи постове, неимоверна власт, несметни богатства, а понякога и неочаквано убийство за финал.

Темата с еничарите ибрикчии изскочи шумно от дълбоката история, след като съпругата на президента Десислава Радева се ядоса на записа на заседанието на „Продължаваме промяната”, когато се обсъждаше общо правителство с ГЕРБ. Известно е, че лидерите на партията попаднаха в политиката благодарение на държавния глава Румен Радев, след което яростно започнаха да го атакуват, а на въпросното събрание бе обявено, че първата им задача е да отстранят неговите хора от службите.

Затова първата дама реагира в социалните мрежи по характерния за нея начин: „Знаете ли, че в Османската империя за главни ибрикчии са избирали главно еничари. Сигурно и любов е пламвала.“ Интересното е, че постът й бе придружен от песента на Таркан Kuzu Kuzu (“Агне, агне” - бел. авт.).

Ако човек се разрови в историята, ще открие, че лицето, което се е грижело за измиването на владетеля, включително слабините и задните части, често по-късно е стигало до най-висшите постове в Османската империя. Както и че султаните съвсем не са първите, които са се сетили за предимствата на тази професия. За нея може би пръв споменава в трудовете си индийският философ Каутиля, творил през 300 г. преди Христа. В своя трактат „Артхашастра“ той споменава, че се назначавали специални служители, отговорни за личната хигиена на монарха, които точно спазвали ритуалите за къпането му.

Практиката се запазва и през Средновековието, като на хората от това обкръжение се поверявали все по-важни постове. Вероятно защото повечето били любимци на владетеля и след това били избирани за негови лични помощници в банята, като преди това преминавали сериозно обучение. Така в приятна атмосфера те могли да прокарват свои тези и мисли и достигали до позиции, за които други можели само да мечтаят.

Други от От страната и света

Борисов: Животът е колело, ще дойде време да ходят пред техните къщи

Животът е такъв, колело, ще дойде време да ходят пред техните къщи. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Снощи граждани се събраха пред дома на Борисов в Банкя

19-годишен пиян шофьор катастрофира до Свищов, той и спътникът му са в болница

Двама са пострадали при катастрофа в Свищовско. Водачът е седнал зад волана, след употреба на алкохол. Произшествието е станало тази нощ около 04,00 ч. в с

Удариха дребни дилъри на дрога във Великотърновско

Наркотици иззеха полицаи от Велико Търново, Павликени, Елена, П. Тръмбеш и Стражица  в хода на специализирана полицейска операция срещу разпространението на наркотични вещества съобщиха от ОДМВР – В

Калин Стоянов: Не Мирчев, а Пеевски и Борисов дадоха БТР-и на Украйна

"Единственото, което е направил Мирчев по казуса с бронетранспортьорите на МВР, е да се подпише редом до Пеевски, Борисов, Христо Иванов, Кирил Петков и Христо Гаджев

Близки на задържания Николай: Полицейски показания са копи-пейст, държали са момичета с момчета

Десислава Атанасова, майка на оставения в ареста след протестите Николай Алексиев, и една от сестрите му, заявиха в предаването "Здравей, България", че показания на полицаи от въпросната нощ са били

>