Тагарев изтегля от парламента програмата за 6,6 млрд. лв., ще прегледа харчовете за 10 г. напред (Обзор)

12.06.2023 21:51 Румина Димитрова
Тодор Тагарев СНИМКА: Николай Литов

Ревизия на планираните харчовете за 6,6 млрд. лв. в отбраната през следващите 10 г. започва новият министър Тодор Тагарев. В следващите дни той ще изтегли внесената от служебния кабинет в парламента програма за модернизация на армията до 2032 г.

Причините са две. “Едната е, че трябва да се запозная много задълбочено с тази с включените в нея проекти, втората причина е, че изненадващо и двете приложения в тази програма бяха засекретени. Това са проектите, които Министерството на отбраната възнамерява да осъществи до 2032 г., а стойността им е за милиарди”, обясни министърът пред bTV. Но побърза да увери, че

изтеглянето на програмата нямало да забави модернизацията

Настоящият проект бе завършен от служебното правителство, но по него са работили и предходни екипи на МО. Първият му вариант бе завършен още в края на 2022 г. и внесен за разглеждане в 48-ия парламент.

Изтребители, подводници, ПВО, 3D радари, брониранира машини са само част от приоритетните 13 проекта, включени в плана. Те са разделени в две групи - десет са до 2026 г. и три за периода 2026-2032 г. За тях са предвидени 6,640 млрд. лева.

В първата група влиза придобиването на бронирани машини. Този проект буксува над 5 г. Последно МО водеше разговори за директен договор със САЩ за машини “Страйкър”, който да се сключи до края на т.г.

Тук е и проектът за придобиване на 155 мм гаубици, изграждането на система за противовъздушна отбрана (ПВО), закупуването на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност, нови трикоординатни радари, зенитноракетни комплекси, дронове, брегови противокорабни комплекси и придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници. Последните се търсят втора ръка, преговори се водят с Италия.

В тази част са предвидени и вноските по втория договор за още 8 F-16. Той бе одобрен от парламента в края на 2023 г. Сделката е за 1,32 млрд. долара, като парите ще се плащат разсрочено в следващите 9 г.

Във втората група, която е за периода 2026-2032 г., влиза осигуряването на бронирани инженерни машини за батальонните бойни групи, тактически комуникационно-информационни системи и ракетни катери за ВМС.

Плащанията по вече съществуващи договори като този за инфраструктура за F-16, за патрулните кораби и др. пък са разчетени за отделни 2,6 млрд. лв.

В този си вид проектът за модернизация

вече бе връщан от депутатите за преработка

на служебния министър Димитър Стоянов в края на януари 2023 г., малко преди края на 48-ото НС. Причината - в плана са описани само проектите над 100 млн. лв., които по закон минават задължително за одобрение през парламента. Депутатите настояха подробно да се опишат и по-малките проекти, както и кога МО планира да разработи останалата част от модернизацията.

Преработения проект Стоянов и екипът му внесоха още след клетвата на 49-ото НС през април. Оказа се обаче, че този път министърът е засекретил приложенията, които описват колко пари и за какво се предвиждат. И сега ще бъде върнат за втори път в рамките на 6 месеца.

Ако се наложи програмата да се преработва по-дълго, може успоредно с това да стартирам процедурите за големите проекти, допълни Тагарев пред БНР вчера. Превъоръжаването на Сухопътни войски е категоричният ми приоритет, обяви той. През последните години големите инвестиции са били предимно във ВВС, имаме и проекта за патрулни кораби, но превъоръжаването на сухопътните войски изостава значително, обясни министърът.

Други от От страната и света

Ваня Григорова: Ходът на Румен Радев е много добре изчислен

„След като бяха проведени протестите и правителството падна беше ясно, че той излиза", коментира в предаването по bTV „Лице в лице" оставката на президента Румен Радев общинскaта съветничка и лидер

Евелина Славкова, "Тренд": След решението на КС ще има надграждане от чутото от Радев

След като Конституционния съд излезе с решение, че той вече не е в качеството си на президент, ще има повече надграждане от това, което сме чували от него

Цветозар Томов: ЦИК няма готовност да работи с новите сканиращи машини

Централната избирателна комисия няма готовност да работи с новите "оптични сканиращи устройства", които депутатите искат да впишат в Изборния кодекс. Това заяви по време на поредното извънредно

Александър Маринов, бивш стратег на Радев: Може да си сътрудничим, но няма да ползва партията ни "България Може"

Партия "България Може" няма да е "мандатоносителят" на Румен Радев за изборите. Това изясни проф. Александър Маринов, който оглавява изпълнителния й съвет, пред "24 часа"

Кузман Илиев: Няма разговори за партийна регистрация или коалиция между „България може" и Радев

Политическите формации подреждат стратегиите си за предсрочните парламентарни избори на фона на засилените спекулации около бъдещ политически проект на президента Румен Радев

>