Лена Бориславова: Радеви уроци по спъване на редовното правителство

12.06.2023 17:40
ЛЕНА БОРИСЛАВОВА

Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" коментира във своя Facebook профил масовите оставки на областни управители и обвини президента Румен Радев в спъване на редовното правителство.

"Радеви уроци по държавническо поведение. Как да спънеш редовното правителство в 3 стъпки", пише Бориславова.

"1. Правиш всичко възможно да не се състави - организираш записи, пускаш стихове, държиш речи как на държавата не ѝ трябва редовен кабинет; непременно си против смяна на сменените от теб ръководства на службите.

2. Освобождаваш незабавно всички зам.-министри (да не би случайно да успеят да предадат работата на редовно и демократично избраните министри);

3. Инструктираш всички назначени от теб областни управители из цялата страна да подадат оставка. Преди да има избрани заместници", изброява Бориславова.

"Ей така… да им е гадно на редовния кабинет", добавя накрая тя.

Припомняме, че по-рано през деня от кабинета излязоха с позиция, в която заявяват, че получават заявления за напускане на областните управители и определиха това като „безпрецедентна акция”.

Всички областни управители бяха сменени при встъпването на служебния кабинет през август миналата година. Новият редовен кабинет “Денков/Габриел”, който се закле миналия вторник, пък все още не е правил никакви смени сред тях.

Както “24 часа” писа по-рано, оставки подадоха 22 областни управители - на София, Пловдив, Пазарджик, Видин, Добрич, Варна, Смолян, Монтана, Ямбол, Габрово, Хасково, Благоевград, Разград, Търговище, Шумен, Силистра, Велико Търново, Бургас, Плевен, Враца, Стара Загора и Русе.

Областните управители и заместниците им, назначени от кабинета “Донев”, които са подали оставка, ще бъдат оставени на работа, докато се намери кой да ги замести. Това стана ясно по-рано от прессъобщение на правителството до медиите.

Всички областни управители бяха сменени при встъпването на служебния кабинет през август миналата година. Новият редовен кабинет “Денков/Габриел”, който се закле миналия вторник, пък все още не е правил никакви смени сред тях.

"В Министерския съвет постъпват заявления за напускане на областни управители и заместник областни управители от цялата страна. Акцията е безпрецедентна и поставя на изпитание изпълнението на законовите задължения на изпълнителната власт.

Областните управители имат широкоспектърни функции, с които защитават обществения интерес. Те имат ангажимент да координират регионалното развитие от името на правителството, да упражняват контрол върху работата на териториалните структури на централната власт, да следят за законосъобразността в дейностите на местната власт и др.

Постъпилите заявления за напускане ще бъдат разгледани поетапно. Министерският съвет ще вземе решение във връзка с всяко едно от тях своевременно, като дотогава всички областни управители и заместник областни управители са длъжни да изпълняват функциите си", гласи съобщението на правителството.

Други от От страната и света

Публикуваха поканата за кандидатстване за „Европейска столица на културата“ 2032 г.

Министерството на културата на Република България публикува  официалната покана към българските градове за подаване на кандидатури за „Европейска столица на културата" за 2032 година

Директорът на 138-о училище излиза на свобода срещу 5 хил. лв. гаранция

Директорът на столичното 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски" излиза на свобода срещу 5 хил. лв. гаранция. Това стана ясно в Софийския районен съд слез 3-часово заседание

Атанас Зафиров: Ако получим третия мандат, ще го обсъдим в партията

Ако получим третия мандат за съставяне на правителство от президента, ще го обсъдим в партията и ще вземем съответните решения. Това заяви в предаването „Лице в лице" по bTV председателят на БСП

Няма да има уикенд винетка, съдът я отмени

Върховният адинистративен съд отмени винетката само за уикенда, която бе въведена през март с решение на кабинета. Това съобщиха за "24 часа" от ВАС.  Причината е, че в тарифата

Илияна Йотова: Твърде вероятно промените в конституцията да ни докарат до блокаж

Последните промените в конституцията за ограничаване на президентските права при избор на служебен премиер много вероятно ще доведат до блокаж страната ни

>