Радев си тръгна от клетвата на “неморалното” правителство (Обзор)

06.06.2023 21:40
Президентът Румен Радев наблюдава избора на новия кабинет сам в ложата си и с ледено изражение.

Без да чуе химна и без да види клетвата на министрите, си тръгна от парламента Румен Радев. На всички е ясно, че България трябва да има правителство и работещ парламент. Това правителство е формирано с изключително тежки компромиси, които засягат дълбоко устоите на демокрацията и на морала в политиката. А това вещае рискове и несигурност, лаконичен бе той на излизане.

А още напът към мястото си на балкона в пленарната зала, откъдето проследи дебата и гласуването за кабинета, начело с акад. Николай Денков, държавният глава заяви:

Надявам се правителството да не предава националните интереси така, както лидерите на новата коалиция предадоха доверието на избирателите. Обществото ни тепърва ще осмисля процесите около акуширането на тази коалиция, защото тя обезсмисли изборите, които са основата на демокрацията.

Радев пристигна в Народното събрание минути преди началото на заседанието. Бе посрещнат с освирквания и викове “ала-бала с президента” от протестиращи срещу кабинета привърженици на “Възраждане”.

Сам в ложата си (вицепрезидентът Илияна Йотова е на срещата на В-9 в Букурещ - б.р.), с ледено изражение проследи изказванията. Пред репортери в кулоарите пък дори изреди примери за взаимните обвинения между първите две сили и обещанията им да не се коалират. След което предупреди:

Политиката не е само интереси и математика за мнозинство. Не трябва да забравяме, че политиката е преди всичко и ценности. И гласуването днес ще покаже дали всички народни представители от тези партии

са с ампутирано достойнство и са приели ролята да бъдат просто редови гласуващи.

Думите му отекнаха и в дебата на депутатите, а Корнелия Нинова и Любен Дилов, които иначе спориха за кабинета, се обединиха в позицията си срещу президента. “Свали редовното правителство на ПП и на нас и днес се заявява като нова алтернатива. На какво? Не виждате ли, че тези разправи и това задкулисие помагат на

бащата на хаоса в държавата”,

отговори на думите на Радев в своето изказване Нинова.

Президентът напусна, когато председателят на Народното събрание Росен Желязков призова депутатите да станат за клетвата на министрите.

Радев се върна на “Дондуков” 2, където бе извикал служебните министри. Към тях се отнесе изключително топло и ги поздрави за свършената работа.

За тези 10 месеца върху вас се стовариха всички кризи. Бяхте изключително обединен отбор с една кауза - България, каза им той.

Описа апокалиптична картина на състоянието на държавата, когато екипът на Гълъб Донев е влязъл в Министерския съвет. Държавата беше “във вихъра на един коктейл от кризи”, обяви президентът и изреди: рекордни цени на горивата и инфлация, замразени инфраструктурни проекти, липса на закони, нула утвърдени европейски програми, застой на модернизацията на армията, силен натиск на границата и война близо до нас.

Час по-късно задочно към него се обърна акад. Николай Денков в първото си премиерско интервю пред БНТ.

Няма да скрия, че съм разочарован от подхода на президента - не е негова работа да препоръчва да не се реализира мандат. Негова работа е да се реализира мандатът. Тук той премина границата, част от изказванията, които направи от Турция, част от

изказванията, които направи днес, също са извън границите на институционалното уважение

Моят личен призив към президента е да заровим томахавките и да забравим тези думи, които бяха казани. И да започнем да работим заедно, апелира Денков.

Други от От страната и света

Спокойни стокови пазари и стабилни цени на зърното през седмицата

Глобалните стокови пазари отново останаха сравнително спокойни през изминалата седмица. Чувствителни промени в цените на основните борсови стоки и тази седмица не се наблюдаваха

Атанас Атанасов: Провокаторите бяха там, за да опорочат протеста

Бях на протеста до 22 часа. Аз не отидох до централата на ДПС. Причината е, че очаквах да се случат тези провокации. Видях провокаторите още на площада

53 пожара са потушени в страната за денонощие

За изминалото денонощие са потушени общо 53 пожара в страната, а екипите на пожарната се се отзовали на 99 сигнала за произшествия, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита

На 1 евро губите по 10 ст. Чейндж бюрата работят на ръба на закона за последна печалба преди 1 януари

Тази "такса" обаче не плаши хората, които не могат да си декларират левовете в банка С обменни курсове на ръба на закона чейндж бюрата опитват да реализират последни големи печалби преди влизането на

Слаби геомагнитни бури ни очакват на 7 и 8 декември

На 7 и 8 декември предстоят геомагнитни бури от най-ниските степени – Кр 5/G1. За това съобщават от Националната администрация по океаните и атмосферата на САЩ (НАОА) и Лабораторията по слънчева

>