Показват магията на българските билки на атрактивна изложба в Пловдив (Снимки)

06.06.2023 13:16 24 часа Пловдив онлайн
Проф. Иван Иванов и проф. Виктория Сарафян приветстват гостите на избожбата.
Шефката на пловдивските фармацевти Димитрия Стайкова поднесе букет с билки и цветя на проф. Виктория Сарафян.
Изложбата предизвика сериозен интерес.
Народни изпълнители показаха уменията си пред гостите.

До 18 юни 2023 година в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив е домакин до 18 юни на  изложба, показваща  оригинални ботанически рисунки на български лечебни растения. Нейното откриване беше съпроводено  с  три образователни лекции, музикални изпълнения и дегустация на лечебни билкови чайове в присъствието на многобройни гости от научните, медицинските и културните среди на града. Организатор на събитието е Музеят на медицината към МУ-Пловдив чрез проекта  „Забравеното лекарство – Cura Bulgara или магията на българските билки“, посветен на 85-ата годишнина от смъртта на народния лечител Иван Раев, който създава  на лекарство от беладона (лудо биле) за лечение на паркинсонизъм. Било установено, че Раев лекувал пациенти, страдащи от въпросното състояние, с помощта на корени от растението Atropa belladonna (Лудо биле, беладона) и с богатите на камфор корени на Radix Iridis (перуника). С помощта на бяло вино той  успявал да извлича ценните алкалоиди на беладоната (между които атропин и скополамин) и, заедно с още няколко други съставки, да ги превръща в ефикасен лечебен препарат. Раев често бил наричан след това "cura bulgara". Славата му на изкусен лечител на паркинсонизма, достига чак до Рим, където италианската кралица Елена Савойска (баба на цар Симеон II) страда от тези увреждания и всички приложени лечения се оказват безрезултатни. След лечението, проведено от Иван Раев, кралицата е излекувана напълно, а на Раев е присъдена титлата доктор, награден е със златен медал и болницата, в която се провело лечението, е наименувана „Д-р Иван Раев“, както се казва и до днес. Лечителят умира през 1938 г. в Пловдив от инфаркт, във файтон на път за гарата. В родния му град Сопот има паметна плоча на къщата, в която се е родил и живял.

Проектът „Забравеното лекарство – Cura Bulgara или магията на българските билки“ на Музея на медицината към МУ - Пловдив се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и в партньорство с Общински институт „Старинен Пловдив“. Той има за цел популяризирането на народната медицина като част от нематериалното културно наследство на Пловдив и региона и да обогати представите на съвременното общество със национални лечебни традиции, които по една или друга причина във времето са изместени към по-периферна позиция.

Модератор на тази специална вечер в Епископската базилика бе проф. д-р Виктория Сарафян.  Поздрави към присъстващите отправи заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов и зам.-ректорът на Медицинския университет проф. д-р Иван Иванов. 

Кошница с билки и цветя поднесе и председателят на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив - маг.-фарм. Димитрия Стайкова. Специално за събитието от София пристигна и една от наследничките на народния лечител Иван Раев.

Акцент в експозицията от фонда на Музея са артефакти, свързани с живота и делото на Иван Раев. Лектор на откриването бе проф. д-р Георги Томов, който изнесе презентацията си „Cura Bulgara – забравеното лекарство“ и разказа вълнуващата история на народния лечител и неговия чудодеен билков лек.

След него доц. Бисера Пиличева и доц. Нико Бенбасат запознаха аудиторията с различни технологии за добиване на лечебни субстанции от билки и техния терапевтичен ефект.

В неповторимата атмосфера на Епископската базилика академичният хор за народни песни „Веселие“ и фолклорният танцов състав „Медик“ изпълниха народни песни и танци за билки и цветя, а преподаватели и студенти от Фармацевтичен факултет подготвиха различни видове чай, които гостите с удоволствие дегустираха.

--

Други от От Пловдив

12 пожарни са гасили пламъците в склада за играчки в Пловдив

С 12 пожарни автомобила е изгасен пожарът, избухнал вчера в склад за играчки в Пловдив, съобщиха от "Пожарна безопасност и защита на населението". Няма данни за пострадали хора

Пловдивчани отвлекли, пребили мъж и го заплашили: Ако кажеш, ще убием теб и семейството ти!

Признали си и се разминали с условни присъди Отвличане, побой, заплахи и принуди изправиха трима пловдивчани пред Окръжния съд в града. Мъжете обаче признали вина и сключили споразумение с

БНТ: Асен Василев ще бъде водач на листите в Пловдив и Хасково

ПП-ДБ все още не са обявили официално листите си, но по информация на БНТ председателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев ще бъде водач в Пловдив-град и в Хасково

Волейболистът Владимир Николов оглавява листата на Румен Радев в Пловдив

Волейболната звезда Владимир Николов води листата на формацията на Румен Радев "Прогресивна България" в Пловдив, потвърди за bTV Ангел Стоев, бившият областен управител на Пловдив

Склад гори в Пловдив, пожарната е на място (Снимки)

Пушекът се вижда от километри Пожар е избухнал в търговски склад в северната част на Пловдив, сигнализират очевидци.  Огънят е пламнал по обяд, а в небето бързо са се извили черни облаци дим

>