Учителите готови на протест, ако гласуването на бюджета се забави

02.06.2023 07:49
Янка Такева Кадър: БНТ

1900 лева се очаква да стане минималната, както и началната заплата на учителите

Учителите са готови на протест за по-високи заплати, ако гласуването на бюджета се забави. Това обяви в предаването "Денят започва" по БНТ Янка Такева от синдикатът на българските учители. 

"Направихме много срещи с министър Велкова, министър Пенов помогна. Преди 3-4 месеца договорихме 546 млн. лв. за увеличаване на работните заплати на учителите и персонала в училищата от 1 януари 2023 г.", заяви тя. 

"Очакваме приемане на бюджета, а увеличаването на работните заплати ще го върнем назад. Учителите ще получат това, което им се полага от началото на година. Ако се забави гласуването на бюджета, готови сме да протестираме", категорична бе Такева. 

1900 лева се очаква да стане минималната, както и началната заплата на учителите. 

"Знаете, че непрекъснато имаме дефицит на учители. За да може младите учители да влязат в училище, те трябва да имат още един стимул", коментира тя. 

Други от Просветни

Неучебен, но присъствен за учениците ще бъде 20 април

20 април – денят след изборите – ще бъде присъствен, но неучебен за цялата система на образованието. Това обяви служебният министър на образованието проф. Сергей Игнатов в интервю за студентска медия

И професионалната гимназия в Разлог вече има STEM център

Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство гр. Разлог вече има нов STEM център, изграден по Плана за възстановяване и устойчивост. Днес бе открит центърът

Сергей Игнатов инициира среща с психолози за подобряване на подкрепата в училищата

Мерки за подкрепа и подобряване на психичното здраве на учениците бяха обсъдени в Министерството на образованието и науката (МОН) на заседание на Консултативния съвет на психолози и педагогически

Откриват колежа за медицински сестри в Добрич

Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров"  ще може да открие филиала си в Добрич, където да се обучават медицински сестри. Това предвиждат промени качени за обществено обсъждане

Сметната палата обучи 1000 директори на училища как да попълват декларации за имущество и интереси

При огромен интерес мина втората сесия на онлайн обучение за деклариране на имущество и интереси, организирано от Сметната палата в рамките на разяснителната кампания „Ясни правила, точни декларации"

>