Съдът постанови блокиране на сайта Zamunda

01.06.2023 18:25
Сайтът "Zamunda", който е най-търсеният от интернет потребителите у нас. СНИМКИ: ПИЕР ПЕТРОВ, МВР И АРХИВ

Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), заедно с IFPI – организацията, представляваща звукозаписната индустрия в световен мащаб – спечелиха на първа инстанция дело срещу най-популярните торент сайтове в България. БАМП съобщи, че Софийски градски съд е постановил, че три интернет доставчика в България трябва да блокират достъпа на своите абонати до сайтовете на ThePirateBay и Zamunda.

Засега не е ясно кои са тези доставчици и дали става въпрос за трите телеком оператора в България.

Трябва да бъдат блокирани не само основните уебстраници, но и техните огледални сайтове (proxy), включително и такива, които не са изрично посочени в съдебното решение. Така ще се преустанови възможността за извършване на нарушения от администраторите на The Pirate Bay и Zamunda спрямо музикални продуценти, членове на БАМП, в качеството им на носители на сродни продуцентски права.

Делото е заведено от БАМП през 2020 г., както от името на нейните членове, така и от името на големи звукозаписни компании, членуващи в IFPI.

България се присъединява към 20 държави по света, които вече са блокирали The Pirate Bay, включително 13 държави в ЕС. Zamunda, който е най-популярният торент сайт в страната, засега не е блокиран в други държави, тъй като 80% от трафика му идва от потребители в България. Това решение ще има безспорно ключово влияние върху ограничаването на пиратството в страната занапред.

Приветстваме това решение и въздействието, което то ще има върху ограничаването на незаконния достъп до музика. Нарушаването на авторски права от всякакъв вид причинява сериозна вреда на местните музикални екосистеми и насочва пари далеч от тези, които създават и инвестират в музика“, заяви Франсис Мур, главен изпълнителен директор на IFPI.

По думите на Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, изходът от това дело е от голямо значение не само за музикалната индустрия, но и за целия творчески сектор в България, предаде economic.bg.

„Приветстваме решението на Софийския градски съд, с което се отбелязва сериозен напредък в борбата на звукозаписната музикална индустрия срещу онлайн музикалното пиратство. За първи път в България се произнася съдебно решение за блокиране на достъп до пиратски уебсайтове и считаме този прецедент за важна стъпка в правилната посока“, допълни тя.

Други от От страната и света

Арестуваха косовар, издирван от Турция да лежи присъда за наркотици

Мярка за неотклонение „Временно „Задържане под стража" за срок до 40 дни, по отношение на 42- годишния U. M. от Република Косово, определи Окръжен съд – Кюстендил

СИНПИ: Националният консенсус е възможен. Време е за нова национална кръгла маса

Националният консенсус е възможен, въпреки политическите, идеологически и всякакви други различия. Той е възможен по важните дългосрочни теми, като решаване на демографския проблем през призмата на

Вижте какво решава служебното правителство на 18 март

Министерският съвет ще проведе заседание в сряда, 18 март, от 9 ч. при следния предварителен дневен ред: 1. Проект на Решение за утвърждаване на разходите за командировки в страната за четвъртото

Разследват „Райънеър“ за корупция в Азорските острови

Португалските власти подозират ирландската авиокомпания „Райънеър“ (Ryanair), че е получила преференциално третиране от държавен орган на Азорските острови в замяна на незаконно финансиране

Млада жена и дете са ранени след катастрофа край Стара Загора

Жена на 22 години и дете на две години са пострадали при пътен инцидент на главния път между Стара Загора и село Ракитница на разклона за село Богомилово

>