Карадайъ и Борисов обсъдили промени в Конституцията и съставяне на кабинет

13.04.2023 10:59 Весела Бачева
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ

Конституционни промени и сформиране на правителство са обсъдили на срещата си лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Мустафа Карадайъ. Това разказаха самите те след края на срещата, която продължи повече от половин час.

"Ние споделихме на срещата, че в това Народно събрание евроатлантическите формации на база ценности и принципи могат да сформират конституционно мнозинство, защото съдебната реформа минава през промени в конституцията", каза Карадайъ и обобщи, че това е още една тема, по която могат да продължат разговорите. ГЕРБ им обяснили, че смятат да се срещнат с представители на всички партии. Същото мислят да направят и от ДПС.

"Ако ни потрябва конституционно мнозинство, е хубаво да имаме подкрепата и на други партии", каза Борисов след края на срещата. Той отново заяви, че иска да се коалира с ПП-ДБ, но иска да има още по-широка подкрепа по темите за правосъдната система, Европа и НАТО, за да се "успокои държавата".

Борисов потвърди, че има съгласие между ГЕРБ и ДПС за промени в конституцията, свързани с правосъдната реформа. На едно мнение били и за съставянето на бюджета.

Карадайъ сподели, че в момента "не го виждат" да подкрепят правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ.

"Те споделиха, че първите две парламентарни групи, които имат достатъчно народни представители да имат мнозинство, водят разговори в тази посока. Ние споделихме, че за съдебната реформа е нужно да има конституционно мнозинство и да се направят конституционни промени", каза лидерът на ДПС.

"В това Народно събрание има нещо, което е по-различно от другите - в старта на Народното събрание има воля за разговори, като ние се надяваме те да прераснат в конструктивен диалог", каза още той.

"Първите две политически партии в този парламент могат да сформират мнозинство", посочи Карадайъ.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>