Украинското посолство за видеото с обезглавен войник: Всички замесени лица ще бъдат наказани
От посолството на Украйна у нас изпратиха позиция до медиите по повод видеото, на който се вижда как руски войници обезглавяват украински военнопленник:
"Армията на Руската федерация продължава да извършва ужасни военни престъпления в Украйна.
На 11 април се появи видеото, показващо как руски войници обезглавяват украински военнопленник. Позирайки пред камерата, руски палачи отнемат живота на човек с особен цинизъм.
Това не е първият случай на явно нечовешко отношение от страна на руските войски към украински пленници. Хиляди случаи се случиха в Буча, Ирпен, Гостомел, Бородянка, Мариупол и други украински градове и села. Руската федерация умишлено прилага в Украйна политика на изтезания, физическо насилие, нечовешко отношение, умишлено причиняване на тежки страдания, сериозни тежки телесни повреди и умишлено убийство както на пленени военни, така и на цивилни хора.
Убийството на украински военнопленник, заснет на видео, е сериозно нарушение на Женевските конвенции и е военно престъпление в съответствие с разпоредбите на Наказателния кодекс на Украйна и Римския статут на Международния наказателен съд. Според Римския статут подобни действия могат да бъдат квалифицирани и като престъпление срещу човечеството.
Украйна призовава прокуратурата на Международния наказателен съд незабавно да обърне внимание на поредното зверство на руските военни в контекста на разследването на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени от граждани на Руската федерация на територията на Украйна.
Всички лица, замесени в престъпления в Украйна - както висшето ръководство на Руската федерация, така и преките изпълнители - със сигурност ще бъдат наказани", пишат в позицията си посолството на Украйна у нас.