В Ново село пресъздадоха атентични обичаи и практики по обработване на вълна

09.04.2023 22:58
Снимка: Пресцентър Община Русе
Снимка: Пресцентър Община Русе
Снимка: Пресцентър Община Русе
Снимка: Пресцентър Община Русе
Снимка: Пресцентър Община Русе

С демонстрации на занаяти, творчески работилници, много танци и музикални изпълнения на читалищни колективи жителите на Ново село отбелязаха празника, посветен на пресъздаването на автентични обичаи и практики по обработване на вълна.

Събитието бе организирано от местното народно читалище “Надежда – 1908”, а специален гост на тържеството бе зам.-кметът на Община Русе Енчо Енчев.

“Днешният празник е прекрасна възможност да бъде показана част от богатата духовност и традиции на българския народ, както и да бъде демонстрирана силата на нашия фолклор, който ни връща към корените и ни напомня кои сме”, каза в приветственото си слово Енчо Енчев.

Присъстващите на събитието станаха свидетели на пране, сушене, чепкане, предене и боядисване на вълна и тъкане на прав стан. В експозицията беше подредена изложба на картини, изработени от вълна, а етнографска сбирка представи местния бит и култура.

В танцовата и музикална програма участие взеха самодейните колективи на читалищата от Ново село, Мечка, Чилнов, Долно Абланово, Тетово, Бъзън, Червена вода, Хотанца и град Сливо поле, както и местните групи за народни танци и песни от ДГ ”Роза” и ОУ ”Г.С.Раковски”.

Празничното събитие се реализира по проект “Вълнена багрилница - руно и игрилница” с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по “Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество”.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>