Заводът за каменна вата на Вълка край Павликени отново разбуни духовете

17.11.2022 17:04 Дима Максимова
Павликени

Експертният екологичен съвет на РИОСВ В.Търново отново ще гласува инвестиционното предложение,  под прозорците граждани на протест.

20 300 човека от три области от общините Павликени, Сухиндол, Севлиево, Левски и Велико Търново са се включили в подписки против инвестиционното намерение за изграждане на завод за каменна вата край павликенското село Върбовка. По план заводът за 420 млн. евро на Румен Гайтански - Вълка ще бъде захранван с RDF гориво чрез изгаряне на боклук.

Осем протестни писма са постъпили до различни държавни институции – МОСВ, Областна управа – Велико Търново, РИОСВ – В. Търново и др. Против намерението на фирмата са се обявили над 50 действащи фирми на територията на община Павликени, здравни работници, животновъди, пчелари, артисти, художници, фотографи, Регионалният фермерски съюз, Асоциацията на производителите на декоративни растения, действащи съдии, прокурори, адвокати и нотариуси от Павликени и региона.

Данните изнесоха днес от Гражданско сдружение „Ти решаваш” на специална пресконференция, по повод свикването на Експертен екологичен съвет в РИОСВ на 24 ноември. Той трябва да вземе решение за наболелия казус със завода, който според сдружението обрича на екологична катастрофа огромен район на територията на няколко области.

На предишното заседание Екологичният експертен съвет одобри инвестицията, въпреки приетата декларация от ОбС в Павликени против нея,припомниха от сдружението.

После директорът на РИОСВ върна за повторно разглеждане доклада за оценка на въздействието върху околната среда на бъдещия завод за каменна вата.

Димитър Димитров от противниците на инвестицията припомни, че общо в инсталацията ще постъпват 56 тона на час модифицирани горива от отпадъци (RDF) или 1 344 тона за денонощие. Това са повече от 67 камиона по 20 тона полезен товар всеки ден. Допълнителни са отпадъците от производството – прах и шлака, които трябва да бъдат извозени от допълнителни камиони до друго депо. Хората се опасяват за замърсяване на водата, въздуха и почвите.

Гражданско сдружение „Ти решаваш” ще излезе на голям мирен протест пред екоинспекцията в деня, в който ще заседава Експертният екологичен съвет.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>