КЕВР: „Топлофикация София“ да даде график за погасяване на дълга към „Булгаргаз“

21.09.2022 13:49
КЕВР СНИМКА: Архив

"Топлофикация София" трябва да представи в регулатора график за погасяване на задълженията към "Булгаргаз" и да информира за всички действия, които предприема за подобряване на финансовото си състояние. В същия срок регулаторът очаква да получи точна справка за размера на заплатените просрочени задължения към "Булгаргаз" към 20.08.2022 г., както и за размера на текущите задължения към обществения доставчик към 31.08.2022 г.,става ясно oт доклад на КЕВР.

Текущите задължения на "Топлофикация София" за природен газ по споразумения с Българския енергиен холдинг (БЕХ) към 30 юни 2021 г. са били в размер на 711 млн. лв., а към "Булгаргаз" - 86 млн. лв. с ДДС. Една година по-късно - към 30 юни 2022 г., текущите задължения на дружеството достигат съответно 909 млн. лв. с ДДС - по споразумения с БЕХ, и 273 млн. лв. с ДДС към "Булгаргаз". Това се посочва в доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) въз основа на получените данни, съобщиха от регулатора.

Това показва, че през регулаторния период 1.07.2021 - 30.06.2022 г. дългът на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" ЕАД е нараснал със 187 млн. лв. В доклада обаче се уточнява, че дългът на дружеството всъщност е нараснал общо с 394 млн. лв., в резултат на извършени две цесии между "Булгаргаз" и БЕХ на обща стойност 206 млн. лв. Те също би следвало да бъдат отчетени в нарастването на дълга на дружеството, тъй като представляват цедирани, а не погасени задължения.

От КЕВР информират, че в срок до 30.09.2022 г. "Топлофикация София" трябва да представи в регулатора график за погасяване на задълженията към "Булгаргаз" и да информира за всички действия, които предприема за подобряване на финансовото си състояние. В същия срок регулаторът очаква да получи точна справка за размера на заплатените просрочени задължения към "Булгаргаз" към 20.08.2022 г., както и за размера на текущите задължения към обществения доставчик към 31.08.2022 г.

"Топлофикация София“ ЕАД трябва да информира КЕВР дали се предвиждат доставки на природен газ за производството на топлинна и електрическа енергия.

Тези задължителни предписания дава енергийният регулатор в приетия на 19 септември доклад за извършената извънредна проверка на "Топлофикация София" ЕАД. Тя беше назначена след получено писмо от ръководството на "Булгаргаз" за високата задлъжнялост на топлофикационното дружество за извършени доставки на природен газ. Общественият доставчик сигнализира, че към 18.07.2022 г. просрочените задължения на топлофикационното дружество по договора за доставка са в размер на 328 млн. лв. и този непогасен дълг поставя газовото дружество в тежка финансова ситуация. Съществува реален риск за енергийната сигурност на страната, тъй като натрупаните задължения създават ликвидна криза и "Булгаргаз" ще бъде затруднен да осигури необходимите средства, за да гарантира доставките по договорите с останалите си клиенти, се посочва в писмото до КЕВР.

От предоставените данни става ясно, че за периода 01.07.2021 г. - 30.06.2022 г. "Топлофикация София" е реализирала приходи от продажба на електрическа енергия на свободен пазар в размер на 327 млн. лв. От продажба на топлинна енергия дружеството е получило 380 млн. лв. За едногодишния период "Булгаргаз" е доставил на "Топлофикация София" 7 821 189 мегаватчаса (MWh) природен газ като разходите на дружеството за тези количества са в размер на 911 млн. лв., се допълва в доклада на КЕВР.

В резултат на повишените борсови цени "Топлофикация София" ЕАД отчита с 219,4 млн. лв. повече приходи от продажба на електрическа енергия по свободно договорени цени, или с близо 263,3 млн. лв. с ДДС. Начислените суми (главници) през периода от страна на "Булгаргаз" за природен газ, с пренос, достъп и акциз, са в размер на 1 084,9 млн. лв. с ДДС, след приспадане на държавни компенсации в размер на 196,6 млн. лв. Начислените задължения за периода са в размер на 888,3 млн. лв. с ДДС, което е близо с 440,5 млн. лв. с ДДС повече спрямо заложеното в ценообразуването.

С ценовото си решение от 1.07.2021 г. регулаторът е утвърдил на "Топлофикация София" разходи от 127,1 млн. лв. за закупуване на квоти за емисии парникови газове. В същото време дружеството е платило за емисии общо 220,7 млн. лв. - с 93,6 млн. лв. повече. С решението технологичните разходи по преноса на топлинна енергия са намалени с 360 000 MWh, което намалява и годишните приходи с 35,4 млн. лв. (42,5 млн. лв. с ДДС). Намалени са и разходите за персонал на дружеството. Като икономически обосновани са приети разходи от 53,6 млн. лв., а извършените от дружеството са на стойност 78,3 млн. лв. - с 24,7 млн. лв. повече от признатите от КЕВР.

В доклада на КЕВР е направен извод, че за проверявания период 01.07.2021 г.- 30.06.2022 г. "Топлофикация София" не е нарушила издадената й лицензия за дейността "производство на електрическа и топлинна енергия".

След извършен анализ на предоставената информация КЕВР счита, че натрупването на дълга към "Булгаргаз" през периода е следствие на безпрецедентния ръст на цените през изминалия ценови период, както и на някои регулаторни фактори. Причината дружеството да не може да покрие този дълг са значително нарасналите разходи за закупуване на природен газ и емисии парникови газове, въпреки че през периода са получени по-високи приходи от борсови продажби на електроенергия, включително и постъпления от извънлицензионна дейност (дялово разпределение, постъпления от съдебни вземания, предоставяне на услуги и др.).

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>