Косово ще поиска официален статут на страна кандидатка за членство в ЕС

26.07.2022 18:51
СНИМКА: Pixabay

До края на годината Косово планира да поиска официален статут на страна кандидатка за членство в ЕС, съобщи министърът на външните работи Доника Гервала, цитирана от информационния сайт Екзит.

"Смятаме, че Косово изпълнява всички предпоставки да получи официален статут на кандидатка, затова до края на годината ще изберем подходящия момент, в който ние и официално ще внесем тази молба“, каза Гервала.

Тя уточни, че Косово вече е приложило основната част от Споразумението за стабилизиране и асоцииране, рамката на ЕС за „стабилизиране на региона и създаване на зона за свободна търговия“, предаде БТА. 

На пресконференция Гервала съобщи как се развива косовската кандидатура за членство и в Съвета на Европа, като допълни, че очаква процесът да бъде успешен и бърз.

"Очакваме, че случаят на Косово няма да отнеме толкова дълго време, както беше с други страни от региона, защото смятаме, че Косово изпълнява всички предпоставки по отношение на законодателство, човешки права, демократични стандарти, върховенство на закона“, каза външният министър на Косово.

Страната внесе кандидатурата си за членство в Съвета на Европа през май.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>