Израел: Иран е откраднала поверителни документи на МААЕ

31.05.2022 18:24
Израелският премиер Нафтали Бенет СНИМКА: Ройтерс

Израел обвини днес Иран, че е откраднал поверителни документи на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), за да ги използва за укриване на доказателства за ядрената му програма, предаде Франс прес.

Еврейската държава смята за заплаха за своята сигурност ядрената програма на Иран - заклетия ѝ враг, за който твърди, че се стреми да се сдобие с ядрена бомба - нещо, което Техеран винаги е отричал, предава БТА.

Ислямската република е "откраднала конфиденциални документи на МААЕ и ги използва, за да избягва системно инспекциите", свързани с ядрената ѝ програма, написа в Туитър израелският премиер Нафтали Бенет.

Той прибави към посланието си линк към няколко документа на персийски език, представени като конфиденциални и преведени на английски, както и снимки, които трябва да подкрепят думите му.

Иранското външно министерство посочи днес, че последният доклад на МААЕ за необявените от Иран ядрени обекти не е нито "балансиран", нито "справедлив".

"За съжаление този доклад не отразява реалностите на преговорите между Иран и МААЕ", каза пред журналисти говорителят на министерството Саид Хатибзаде.

Тази реакция идва след публикуването вчера на доклад на МААЕ. Агенцията на ООН посочва в доклада, че има "нерешени" въпроси, свързани със следи от обогатен уран в три необявени от Иран обекта - в Мариван, Варамин и Туркузабад в провинция Техеран.

Други от Пловдивски

Колко протестираха в Пловдив – 10, 15, 30 хиляди?

От последните 10 години градът не помни толкова много хора от различни възрасти Мнозина от участниците се оплакваха от трудния живот "Пловдив се събуди – спи, дреме, бичи айляк

Наталия Киселова: Бюджетът не се оттегля, а се преработва

Към момента проектобюджетът за 2026 година не се оттегля, а се преработва. Това заяви бившият председател на Народното събрание Наталия Киселова в студиото на "Опорни хора" по Bulgaria ON AIR

Влакът, който подценяваме, може да е удобен и бърз

Железопътният транспорт в България остава в сянката на големите обещания за магистрали и скоростни пътища. А влакът, който, за съжаление, е силно подценяван в България от десетки години

Димитър Митовски: Като ученик минавах всеки ден през Капана – тогава доста запуснат и изоставен

В регионалните приложения "Рестарт" търсим известни хора, родени в съответния град, които в момента не живеят в него. Те разказват много емоционално за приятелствата от детството

Бина Харалампиева: Като дойдох в София, ми се видя сива – не цветна и красива като родния Пловдив

В регионалните приложения "Рестарт" търсим известни хора, родени в съответния град, които в момента не живеят в него. Те разказват много емоционално за приятелствата от детството

>