С военни почести отбелязваме Деня на Ботев

31.05.2022 16:17

Представителни военни подразделения от Българската армия ще участват в ритуалите за тържественото отбелязване на 146-ата годишнина от героичния подвиг на Христо Ботев и неговата чета и ще отдадат воински почести в памет на загиналите за свободата и независимостта на България.

На 1 юни от 21.00 ч. в гр. Калофер военнослужещи и военният духов оркестър от състава на 61-а механизирана бригада – Карлово ще участват в тържествената проверка (заря), с която ще бъде отбелязан Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.

Тържествена проверка (заря) в памет на великия български поет и революционер и на загиналите за свободата и независимостта на България ще се проведе и в градовете Враца (от 21 ч.) и Хасково (от 21.00 ч.) с участието на военнослужещи от 10-и механизиран батальон-Враца, Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски и представителни части от 31-и механизиран батальон - Хасково. На тържествения ритуал в гр. Враца ще присъства началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
На 2 юни (четвъртък) Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България ще бъде отбелязан с тържествена проверка (заря) в градовете Елин Пелин (от 19.00 ч.), Казанлък (от 21.00 ч.), Павел баня (от 21.00 ч.) и в с. Скравена, община Ботевград (от 21.00 ч.). В ритуалите ще участват военнослужещи от 38-и батальон за ядрена, химическа, биологична защита и екология – Мусачево, 61-а механизирана бригада – Карлово, 10-и механизиран батальон – Враца, военният духов оркестър на 61-а механизирана бригада и Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.

С военни ритуали по поднасяне на венци и цветя военнослужещите от Сухопътни войски ще отбележат годишнината от гибелта на Христо Ботев и ще отдадат воински почести в памет на загиналите за Родината в градовете Стара Загора, Хасково, Плевен, Димитровград, Калофер, Асеновград, Белене, Свищов, Смолян, Шумен, Благоевград, Сливен, Горна Оряховица, Русе и в с. Ценово - община Чирпан.
Във всенародното поклонение на връх „Околчица“ от 11.00 ч. ще се включат военнослужещи от 10-и механизиран батальон-Враца.
В паметния ден от 10.30 ч. представителни части на Военновъздушните сили и на Съвместното командване на специалните операции ще отдадат воински почести пред паметника на Христо Ботев в градската градина „Цар Симеон“ в гр. Пловдив.
Военнослужещи от Военноморските сили ще положат венци и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев в „Алеята на възрожденската памет“ в Морската градина (от10.00 ч.) в гр. Варна. В тържествения ритуал ще участват почетен караул от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, Представителният духов оркестър на ВМС и командирите на военни формирования от гарнизона.
Военни почести в памет на великия поет и революционер ще отдадат и военнослужещи от Флотилия бойни и спомагателни кораби в гр. Бургас. Те ще положат венци и цветя пред бюст-паметника на Христо Ботев в Морската градина (от 11.00 ч.). В тържествения ритуал ще участват командирите на военни формирования от гарнизона.
В София (11.30 ч.) пред бюст-паметника на Христо Ботев в Борисовата градина Националната гвардейска част ще участва в тържествена церемония в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. От 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на Президента на Република България ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

Други от От страната и света

Православен календар за 7 февруари, ето кой има имен ден

Преп. Лука Еладски. Преп. Априон, еп. Кипърски Преп. Партений бил беден, неук човек, но слушайки библейски книги, обикнал Господ и неговото учение. Всеки ден ловял риба и след това я раздавал на

Само в "24 часа" на 7 февруари - Калушев подготвял бягство от месец - имал ятаци в чужбина и познавал тайни пещери

Само в "24 часа" на 7 февруари четете:  Лични снимки в порносайт?! Хаос с правилата, а срамът е за жертвата Калушев подготвял бягство от месец - имал ятаци в чужбина и познавал тайни пещери Как 7

Водопадите Игуасу - най-гръмогласното чудо на планетата между три държави (Видео)

Има места, за които колкото и да сте чели и гледали снимки, ви стъписват още от първия сблъсък с тях. Водопадите Игуасу буквално ви поглъщат и нахлуват мощно в полезрението и слуха ви

Калушев подготвял бягство от месец - имал ятаци в чужбина и познавал тайни пещери

5 дни след масовия разстрел на хижа “Петрохан” няма следа от оцелелите рейнджъри Приятелите му отказват съдействие на разследването Агенцията за закрила надетето се самосезира за детето на Яни

Европейските борси приключиха възходящо

Водещите индекси на европейските финансови пазари приключиха търговската седмица, в която бяха публикувани редица корпоративни резултати, на положителна територия, предаде Си Ен Би Си

>