Хотелиери в Добричко: Нямаме указания, заявено ни беше, че това е задача на кризисния щаб

19.05.2022 16:34 Дияна Райнова

Към момента в Добричка област само в хотелите на Регионалната браншова организация на хотелиерите и ресторантантьорите има настанени около 3100 бежанци от Украйна – съобщи председателят й Димитър Димитров.

„Постоянно питаме министъра на туризма какво правим преди 31 май. Оттам отговарят, че транспортирането е задача на кризисния щаб към ведомството. Бежанците са информирани” – заяви той.

„Собствениците на хотели и бази най-вече в Кранево, но и в Балчик, искат да задържат бежанците. В Балчик са си направили сметка тези крила, в които са настанени бежанци, да останат за тях. Имат решение и ако има пик на сезона” – каза още Димитров. 600-700 бежанци са започнали работа. След 31 май те ще бъдат настанени в общежитие.

Другото притеснение в бранша е неяснотата за туристическия сезон. „След активирането на записванията в началото на май, сега пак наблюдаваме стопиране, не отказ от резервации. Затова хотелиерите предпочитат да оставят бежанците в базите си, като получават и държавната помощ за тях” – обяснява Димитров.Той добави, че немалко от бежанците заминават за Западна Европа и прогнозира, че през лятото в региона ще останат около 2000 души.

Димитров подчерта, че никога в Добричка област не е имало сезон, който започна от март – с идването на бежанците, в сектора са ангажирани над 2500 души персонал. „Бежанците, които са започнали работа в хотели, са помогнали за ремонтите” – добави той. „Като никога тази година сме готови по-рано за сезона, чакаме го, дано да бъде читав. Увеличението на цените в хотелите е 10-15 % , а поскъпването на горива, материали и др. реално достига 30 %” - каза още Димитров.

Други от От страната и света

Димитър Попов сглоби кабинет в "12 без 1 мин." по Коледа преди 25 г. (Снимки)

Юристът Димитър Попов (26 юни 1927 г. - 5 декември 2015 г.) е първият български премиер некомунист след 1946 г. Роден е на 26 юни 1927 г. в Кула. Произхожда от стар род

Росен Желязков отговаря на вота: Не давам оставка, защото икономиката расте - БВП нагоре с 3,2%, пети сме в ЕС (Обзор)

Борисов поиска закриване на комисията "Сорос", създадена по настояване на ДПС Правителството няма да подава оставка, защото се справя добре и под негово управление икономиката расте бързо и се справя

София взема заеми за трамваи, тротоари и пътища (Обзор)

Ремонтират булевардите “Христо Ботев”, “Дж. Баучер” и “М. Луиза” Терзиев: Децата, транспортът и кварталите са топприоритетите в бюджета на София за 2026 г

Тръмп се отказва от Европа като основен съюзник, САЩ вече няма да са лидер на света

Администрацията на президента Доналд Тръмп представи нова стратегия за национална сигурност, която описва европейските съюзници като отслабени и цели да възстанови доминацията на САЩ в западното

Завещание на седмицата: Протест, по-протест, най-протест. Или манията да се броим

Колко българи излизаха по булевардите през годините - вижте още в завещанието на

>