Таврийски българи от Украйна не искат да ги местят от хотела в Горна Оряховица

17.05.2022 13:49 Дима Максимова
85 таврийски българи, бежанци от Украйна, са настанени в централния хотел на Горна Оряховица
Людмила /в средата/ е изключително благодарна за грижата на управителката на хотела и не иска да се мести
Собственичката Цанка Димитрова призовава бежанците да могат да останат в хотелите

Таврийски българи, бегълци от войната в Украйна и настанени в  Горна Оряховица, излязоха с апел към държавата да останат да живеят в хотела, в който са приютени. Така щели да могат да започнат работа и да си гледат децата заедно.

"Няма работодател в Горна Оряховица, който да не търси кадри, но ситуацията е такава, че никой не може да предложи повече от 700 лв. заплата. Ако започнат да работят сега, трябва след  месец да отидат под наем, а заплатата им ще дойде чак по-следващия, няма как да издържат. Те не разполагат със средства. Харчат пари единствено и само за децата", обясни собственичката на хотела Цанка Димитрова.

Тя е категорична, че лансираната идея държавата да плаща по 15 лв. на хотелиерите за бежанците е подигравка при нарасващите разходи.

При нея са настанени 85 майки, баби и деца, всички етнически българи от 31 села в Запорожие, които съхраняват българския дух и култура.  Според плановете на правителството те трябва да бъдат преместени след 31 май неясно къде,  но не искат да се разделят.  

"Искаме да бъдем тук, защото се чувстваме като у дома. Г-жа Димитрова ни прие с цялото си сърце. Аз съм възрастна жена, разболях се, тя със собствената си кола ни кара на лекар, мери ни кръвното. Не сме уверени, че на друго място така ще ни гледат. Тя ни е като родна майка", разказа 69-годишната пенсионерка Людмила.

Жената напуснала Украйна с внука си, защото сина и снаха й са военни и не могат да тръгнат. "Аз съм българска украинка.  Искаме да си съхраним рода",  обяснява през сълзи Людмила. 

Жените и децата се интегрират лесно и бързо. Украинчетата ходят на танци, плуване, футбол в Горна Оряховица. Едно от момичетата ще свири на кларинет в местен оркестър на 24 май, разказва, Елена.Тя е била преподавател в българското неделно училище и работела с деца със специални потребности. "Искаме да работим, не искаме да висим на вашата шия, но няма да можем да живеем на една заплата. В хотела ще можем да започнем работа и заедно да гледаме децата си", казва тя.  

"Сега са по-стресирани, отколкото когато пристигнаха преди 2 месеца. Казват: "Ще си вървим да мрем". Всичките им селища са окупирани, те нямат връзка с близките си. Всички мислехме , че идват за 2-3 седмици и войната ще свърши. Сега разбираме, че това ще е война на изтощение, какво правим с тези хора", тревожи се собственичката. Докато започне изплащането на компенсации към хотелиерите, настанили бежанци, се наложило тя да продаде апартамента си на морето, за да може да покрие разходите по пребиваването им. 

Други от От страната и света

Арестуваха косовар, издирван от Турция да лежи присъда за наркотици

Мярка за неотклонение „Временно „Задържане под стража" за срок до 40 дни, по отношение на 42- годишния U. M. от Република Косово, определи Окръжен съд – Кюстендил

Израел: Али Лариджани също е ликвидиран

Израелският министър на отбраната Израел Кац съобщи, че ръководителят на иранската служба за национална сигурност Али Лариджани е убит.  Той се е намирал в убежище в Техеран

Насрочиха за 21 април делото за бития полицейски шеф в Русе

На 21.04.2026 г. от 10.30 ч. в Окръжен съд – Велико Търново ще се проведе разпоредително заседание по делото за побоя над вече бившия полицейския шеф на Русе Николай Кожухаров

БАБХ започва масови проверки по южната граница заради шап в Кипър и шарка в Гърция

Всички пратки с едри и дребни преживни животни, други чифтокопитни и свине, които преминават през южната ни граница, ще бъдат задължително проверявани за заболявания

Задържаха 45-годишен криминално проявен, нападнал с нож сина си

Мъж от село Божурово, община Върбица, е задържан в полицейския арест във Велики Преслав, след като в условията на домашно насилие е нанесъл удари с нож на сина си

>