В Хонконг арестуваха католически кардинал за подкрепа на протестиращи

11.05.2022 19:57
Белезници

Хонконгската полиция арестува кардинал Джоузеф Зен, един от най-високопоставените католически духовници в Азия, и още четирима души, помагали в управлението на вече разпуснат хуманитарен фонд в подкрепа на протестиращи, предаде Ройтерс, позовавайки се на медии.

Според източник на Ройтерс освен 90-годишния Зен силите на реда са задържали и 74-годишната адвокатка Маргарет Нг, активистката и поп певица Денис Хо, бившата депутатка Сид Хо и бившия университетски преподавател Хуи По-кун.

Зен от много отдавна подкрепя демократичните каузи в Хонконг и Китай и е говорил против нарастващия авторитаризъм на Китай при управлението на Си Цзинпин.

Според медийни информации Хуи е бил задържан снощи на летището, както се твърди, за „тайно сътрудничество с чуждестранни сили“, а Хо вече е в затвора по друг случай.

Обвиненията срещу Зен и останалите задържани са свързани с факта, че са управлявали Фонда за хуманитарна подкрепа 612, който помагаше на арестувани протестиращи по време на продемократичните и антикитайски протести през 2019 г., като им отпускаше средства за юридическа защита и медицинска помощ. Фондът беше закрит миналата година.

Арестите бяха извършени, след като през септември полицията каза, че е започнала разследване срещу фонда заради предполагаеми нарушения на закона за националната сигурност.

Пекин наложи закона за националната сигурност през юни 2020 г.. Той предвижда дори доживотен затвор за тероризъм, тайно сътрудничество с чуждестранни сили, подривна дейност и сепаратизъм. Критиците му, сред които са и САЩ, казват, че той подкопава свободите, обещани от Китай в рамките на модела „една държава, две системи“, приет през 1997 г., след като Хонконг беше върнат на Китай от Великобритания. Властите в Хонконг обаче казват, че след масовите демонстрации през 2019 г. законът е донесъл стабилност.

Белият дом призова днес Пекин и Хонконг за незабавно освобождаване на кардинала и останалите арестувани лица, известни с демократичните си убеждения, предаде Франс прес, позовавайки се на изявление пред журналисти на говорителката на белия дом Карин Жан-Пиер.

Други от От страната и света

Срещу такса 80 евро ще регистрират професионалните домоуправители

Професионалните домоуправители ще влязат в специален регистър, от който клиентите им да разбират дали фирмата работи на законно основание, или не. За вписване в регистъра те ще плащат такса от 80

Ива Митева отива при Румен Радев

Бившата шефка на парламента от ИТН Ива Митева ще се присъедини към екипа на Румен Радев. Самата тя вчера избегна категоричен отговор на такъв въпрос, но не отрече възможността

Майката на 22-годишния, открит мъртъв в кемпера: Очевидно са били свидетели на нещо

„Очевидно са били свидетели на нещо. За мен това е професионално извършено убийство". Това заяви пред Нова Ралица Асенова, която е майка на 22-годишния Николай Златков

Вижте удостоверението, с което е регистрирано частното училище "Космос"

През 2024 година от правителството на Главчев е регистрирано частното училище "Космос". Школата за Приключения „Роук" на Ивайло Калушев припознава частно училище „Космос" за свой партньор или поне на

Как измамникът Сергей Харварда завлече десетки наивници с хитрост като героя на Тодор Колев от “Опасен чар”

Пловдивският тарикат успял да получи от мнозина лековерни хора около 350 хил. лева Обещавал ходатайство за паркинг, имоти, работа в БДЖ, европейски проекти, открил си лъскав офис

>