"Спаси София" предлага най-голямото междублоково пространство в "Люлин" да стане парк

11.01.2022 14:42 Даринка Илиева
Борис Бонев

Идеен проект, който да превърне най-голямото междублоково пространство в столичния район "Люлин" в малък парк, дарява неправителствената организация "Спаси София" на Столичната община.

Става дума за междублоковото пространство в "Люлин 6", което се намира в близост до бул. "Панчо Владигеров", с площ около 15 дка.

Проектът "Люлин градина" предвижда пространството да бъде озеленено, да се направи нови алейна мрежа, да се поставят пейки и да се оформят места за отдих и общуване. Предложението е да има две детски игрища за малки и по-големи деца и комбинирано спортно игрище за различни спортове, фитнес площадка, осветление, видео наблюдение, модерен дизайн и ландшафна архитектура.

Проектът е разработен изцяло от доброволчески труд, от граждани за граждани. В него са включени и живеещите наоколо, които чрез анкети са споделили каква искат да е визията на пространството. По него се работи от 2019 г.

"Поемам политически ангажимент да направим всичко възможно този проект да бъде заложен в бюджет 2022 на София и да се реализира", каза независимият общински съветник от "Спаси София" Борис Бонев.

Главният архитект на София Здравко Здравков обясни, че "Софинвест" е направила прогнозно остойностяване на идейния проект, според което реализацията му ще струва 1 млн. лв. без ДДС. Затова той посъветва да се помисли за етапност на реализацията, тъй като сумата не е малка.

Същото притеснение изрази и кметът на район "Люлин" Милко Младенов.

"В "Люлин" има 200 междублокови пространства. Стойности от порядъка на 1 млн. лв. за 1 междублоково пространство са трудно постижими, трябва да се съобразяваме и с икономическите фактори. Около това пространство има 4 блока, а в целия "Люлин" - вероятно стотици", каза Младенов.
Бонев отговори, че сумата е голяма, защото се предвижда цялостна реконструкция, която ще донесе промяна на качеството на живот на живеещите наоколо.

"Европейската практика е в градовете, към които София се стреми, да се правят цялостни реконструкции, а не кръпки, за да усетят хората цялостна промяна. Да, не е евтино, но говорим за голямо междублоково пространство. София има 2 млрд. лв. бюджет, може да си позволи няколко такива проекта за обновяване на междублокови пространства", смята Бонев.

Други от От страната и света

Две жени и мъж пострадаха при сбиване в Стара Загора, издирват нападателя

Мъж на 38 години и две жени на 45 и 48 години са пострадали при сбиване в старозагорския квартал „Лозенец". Това съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на МВР

За ден 19 шофьори дадоха положителен тест за алкохол, 7 - за наркотици

В рамките на изминалия ден с а установени общо 19 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 11 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 8 - с над 1

Задържаха мъж, заплашил баща си с думите "отдавна трябваше да те убия"

Софийска районна прокуратура обвини и задържа мъж, отправил закана за убийство към възрастния си баща Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 44-годишен мъж за това

Само 36 % от българите ползват електронни административни услуги

През 2025 г. 71,9 на сто от икономически активните жители на страните от Европейския съюз, на възраст между 16 и 74 години, са използвали през предходните 12 месеца електронни портали или онлайн

БСП ще бойкотират приемането на участието на България в Съвета за мир на Тръмп

За БСП мирът е основна ценност. Затова днес ще саботираме заседанието на комисията по външна политика от името на парламентарната група. Участието в подобни формати, в подобен съвет за мир

>