"Много исках съдебна реформа, но нямах желание" - лозунгът на 46-ото НС

15.09.2021 14:54 Румина Димитрова
Мая Манолова

Закриването на спецправосъдието и реформите във ВСС останаха за друг парламент

Скандал  като за последно си спретнаха депутатите в последния работен ден на 46-ото Народно събрание покрай промените в Закона за съдебната власт, с които се закрива специализираното правосъдие и се реформира ВСС. В пленарната зала прехвърчаха обвинения кой нарочно е провалял заседания, кой е некомпетентен и кой наистина е искал съдебна реформа.

Аз и колегата Цветан Енчев направихме кворума в правната комисия. Така че този закон днес се гледа благодарение на нас, коментира Хамид Хамид от ДПС.

Вината, че съдебна реформа няма, трябва да я търсите основно във вас, обяви депутатът от БСП Явор Божанков по адрес на т.нар. партии от протеста. Той допусна, че сега в кампанията те ще обвинят останалите формации, че заради тях не се е случила съдебната реформа.

Закриването на спесъдилища и спецпрокуратурата като основна бухалка на властта, са нужни. Това не можа да се постигне в това НС заради ДБ и ИБГНИ. То е заложено в програмата ни и ние бяхме разписали какво и как трябва да се направи. При работните ни среща от ДБ се съгласиха с нашата програма в правосъдие и съдебна реформа с известни уточнения, но те не бяха последователни и искрени в тези свои намерение. ИБГНИ не искам да ги коментирам, защото там имат три противоречия - Хаджигенов е на едно мнение, Манолова на второ, Тотева (б.а. - това всъщност е фамилията на Татяна Дончева) на трето. И всеки казва "давай да се разбираме", за да не дойде Татяна или Мая и няма да се разберем. Трябва ясно и категорично да се заяви, че със създаване на възможността за несъставяне на правителство, за което вината е на Христо Иванов, ДБ, ИБГНИ се пресече възможността за извършване на съдебна реформа, каза депутатът от ИТН Иво Атанасов. Той бе предложен за правосъден министър в проектокабинета на ИТН. 

Жаждата за власт, за пари, за финансова зависимост от техните благодетели не позволиха да се направи съдебна реформа, продължи Атанасов по адрес на ДБ и ИБГНИ.

Виждам, че Хаджигенов недоволства нещо, аз в платени протести не съм ходил, каза още той.

Така става, когато гледаш протестите по телевизията. Цялата мощ на държавата в лицето на ГЕРБ,  МВР и ДАНС направи неистови опити да докаже финансови благодетели, извинете не ви запомних името, а бяхте неосъществен правосъден министър, и не успяха, отвърна му Хаджигенов.

Цялата правителствена машина не успя да го покаже, а опитаха. Може би има защо да не успея да ви запомня името. Коя по дяволите е г-жа Тотева, защото ние такъв човек в групата нямаме?, продължи той.

Аз имах очакване, че ще можем да завършим парламента с добра новина, че въпреки всички различия и спорове сме намерили общи неща, които да сложим като общ знаменател накрая. Разбрахме, че основен враг е ДБ, а всъщност реформата е изготвена от ИТН и БСП, ние сме я провалили и те не успели да я гласуват заради нас. Явно всички я искаме тази съдебна реформа за себе си. Използвайте я повече в кампания, г-н Божанков. Това ще бъде добра новина и ще се радвам. Така че наистина в следващия парламент ще има нещо, около което да се обединим. Всеки път, когато кажете, че Христо Иванов е виновен за това правителство, което не ви се осъществи, ми правите реклама и благодаря, каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов.

Желанието на ДБ и ИБГНИ не е за смяна на модела Борисов, Пеевски, Доган и пазителя на мафията Гешев, те са не принципа стани, за да седна. Ние ще подкрепим проекта, въпреки че в началото той бе правен или от студентите на г-н Славов при упражненията им в университета или от г-н Иванов, когато беше министър при Борисов. Ние зависимости, каквито вие имате, нямаме, и ще продължим и ще осъществим съдебната реформа, закани се Ива Атанасов.

Добре че заседанията на комисиите са публични и може да се види кой осуетяваше кворума. Последното заседание беше прекъсвано пет пъти, но шефът на правната комисия разточваше гласуването на Закона за съдебната власт в продължение на седмици. Всички видяха кой отказа да насрочи извънредно заседание на парламента, за да се гледа искането за съдебна реформа. Принципът в този НС се оказа - много исках съдебна реформа, но нямах желание, заключи пък съпредседателката на ИБГНИ Мая Манолова.

В крайна сметка закриването на спецправосъдието и промените във ВСС бяха приети със 130 гласа "за" на първо четене. Нито един от депутатите на ГЕРБ или ДПС не се включи в гласуването. Промените обаче няма да влязат в сила, тъй като за да стане това, те трябва да минат и на второ четене, а затова време няма, защото парламентът се разпуска от утре.

Други от От страната и света

И в социалните мрежи може да си подритнете трудовата книжка

Ако изливате там чувства, се смразявате с колеги и рискувате работата си. Не само сегашната - и следващите "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

Визите за САЩ, дерогация за “Лукойл” и участие в строителството в Газа вкараха България в Съвета за мир

След отказа на Румен Радев премиерът Росен Желязков подписа с Доналд Тръмп Ще иска одобрение и от парламента България стана една от 22-те страни, които учредиха в четвъртък Съвета за мир на

БСП пропука коалицията на скенерите, изборите може по старите правила (Обзор)

Социалисти гласуваха "по съвест", кворумът провали кодекса ГЕРБ се връща на позицията, че е най-добре машини плюс хартия и да не се експериментира с избирателните списъци “Гласуване по съвест” за

До неделя "Кроношпан"спира линията за ПДЧ във Велико Търново

Заводът на "Кроношпан" във Велико Търново започна ефективното спиране на линията за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ), което ще приключи в неделя, 25 януари 2026 г

10 минути полицаите гонили грабителите на инкасото, единият прескочил дига на река (Обзор)

Видели ги от навес 10 минути полицаите от Ихтиман са гонили грабителите на инкасо автомобила, преди да ги заловят. Единият дори прескочил дига на река

>