Ремонти с Валери: Как да шлайфаме бетон или скални повърхности
21.01.2018 03:30; Валери ВедовОбработват се, за да се предотврати непрекъснатото отделяне на прах
И сред най-активните и придобили опит домашни майстори срещнах малцина, които биха се заели със задачата сами да шлайфат бетонни или скални повърхности.
Задачата наистина не е никак лесна и е по силите само на най-упоритите и онези, които наистина имат достатъчно време и средства, за да се снабдят с необходимите инструменти и материали.
По-големите пространства с бетонови настилки най-често се срещат в складови помещения или гаражи. В повечето случаи шлайфането на бетон на такива места се прилага с цел изравняване и премахване на различни неравности.
Много често такива подове от бетон не са шлайфани при полагането, което прави повърхността им грапава и неравна. Това пък е предпоставка за затруднения при разполагането на каквото и да е оборудване.
Друг проблем при необработените машинно бетони е непрекъснатото отделяне на прах и фини частици от повърхността им. Шлайфането на бетонови настилки, които при полагането не са били обработени машинно, цели отстраняването на посочените недостатъци.
Повърхността се шлайфа с тежки планетарни или еднодискови машини, които с помощта на диамантени инструменти отнемат част от нивото на настилката до постигане на равна повърхност.
Обикновено при такъв тип бетони не се търси висока степен на полировка, но е желателно
след изравняването
да се направи и
по-фина обработка
Добре е след обработката настилката да се импрегнира, като се нанася защитна емулсия, която заздравява повърхността и я предпазва от външни влияния.
Вече полираният бетон може да бъде изключително здрава, лесна за поддръжка и притежаваща красив декоративен ефект настилка. Технологията при полиране на бетон е същата, както при полиране на каменни подове. Настилката се обработва поетапно с намаляващи по абразивност диамантени инструменти до постигане на максимална гладкост.
След полиране и импрегнация някои бетони, в зависимост от състава им, придобиват гланц и блясък, много близък до този на полираните мозайки.
Използваните при заглаждането на бетона диамантени дискове често създават представата, че тези инструменти са само за професионалисти и не всеки може да си ги позволи. Наистина диамантените дискове за рязане и полиране не са измежду най-евтините инструменти. Освен това те спадат към консумативите, които в процеса на работа се износват и трябва да се подменят с нови. Цената на един диск обаче зависи от неговите експлоатационни характеристики.
Изборът на машината и инструмента зависи само от вида и работата, която има да се върши. Ако сте захванали например облицовката на зидове и пътеки в градината със станалите особено модерни напоследък каменни плочи, без ъглошлифовъчна машина и диамантен диск няма да минете. Докато при рязането нещата са по-ясни, то доста по-малко познати са възможностите и техниката за шлифоване на бетонни повърхности.
В специализираните магазини има достатъчно видове инструменти за безпрашно циклене на бетон, циментови замазки, на мозайки, покрития от мраморни плочи и други каменни материали. Те са изключително полезни, когато се налага почистване на изтеклия през процепите на кофража циментов разтвор върху колони, пояси и греди, при подравняване и заглаждане на повърхността на отлети от бетон стени.
Незаменими са при обработката на бетонни изделия, чиято повърхност няма да се измазва, а ще остане открита.
Подберете си
машина, която работи
със специални
шлифовъчни дискове
с формата на чиния. Те са изработени от метал и най-често по периферията са със запоени абразивни сегменти. Това гарантира стопроцентова сигурност срещу откъртване на някой от тях по време на работа.
Те съдържат диамантени зърна, споени с подбрани метални сплави в зависимост от обработвания материал. Предлаганите дискове пък се делят най-общо на такива за шлифоване на бетонни повърхности, предимно от стар и добре втвърден бетон, абразивни материали, циментови замазки, както за гранит и други каменни материали.
Поради отделянето на голямо количество прах при сухото шлифоване изберете машина със специален защитен кожух и щуцер за свързване с професионална прахосмукачка. Такива машини имат и лесно сменяем защитен гумен маншон, който допълнително намалява отделянето на прах в околното пространство.
Практиката показва, че при работа с прахосмукачка запрашаването на околното пространство е минимално.
Бетонът може да се обработва както със сухо,така и с водно шлайфане. Сухото шлайфане и полиране на бетон се извършва с помощта на машина за шлайфане и полиране, към която има прикачена прахосмукачка, която изсмуква праха, образуван от шлайфането на бетона.
Процесът водно шлайфане и полиране на бетон се извършва с помощта на машина за шлайфане с прикачен към нея воден резервоар и ограничителна гума, която не позволява замърсяване на околните стени.
Непосредствено след шлайфането с машината използваме водосмукачки, които изсмукват кашата, образувана от триенето на диамантените инструменти по бетона.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Утре поетапно ограничават движението по Подбалканския път
-
Как да подготвим лесно стаята на ученика
-
Ремонти с Валери: Как да шлайфаме бетон или скални повърхности
-
Ремонти с Валери: Не забравяйте терасите и балконите, те са част от дома ни
-
Ремонти с Валери: Покрийте с лак старата дървена стълба в дома си
-
Ремонти с Валери: Как да подготвим дома за зимата
-
Ето какво можем да похапнем през нощта без да е вредно
-
От 3 април земеделците може да кандидатстват за държавна помощ заради войната в Украйна
-
Зеленчуковата борса край Кърналово е почти празна
-
Сеитбени легла „като по шаблон“? Възможно е с новите технологии
-
Най-важните съвети на ФАО за устойчиво управление на млечните ферми
-
С 280 млн. евро ще бъдат финансирани над 100 нови местни инициативни групи
-
Зърнените култури са важен доставчик на сложни въглехидрати за детето
-
За жени: Природна хормонална терапия с отличен ефект
-
Защо краката отичат през бременността?
-
Най-недоносените бебета в света, влезли в Гинес, са считани за аборт от лекарите
-
В каква последователност детето се учи на различните звуци
-
Защо бебето повръща след хранене?
-
Най-токсичният ви зодиакален навик, когато сте във връзка
-
3 от най-големите рискове на изкуствения интелект
-
Направете това и ще бъдете обичани, както желаете
-
Как да направим перфектния дресинг за салата (+рецепта)
-
Ако изпитвате тези 7 физически болки, това може да е депресия
-
Оскар Уайлд – трагичният живот на един гений