Над 90 вида диви орхидеи има в България

26.06.2021 10:45 Валентин Хаджиев
Обикновеният салеп е най-разпространеният вид орхидея в Родопите.

Диворастящите орхидеи в България са над 90 вида, като 90% от тях се срещат в Родопите. В Европа броят на установените видове е около 400, казва Михаела Йорданова, ботаник и автор на книгата “Орхидеите в Родопите”.

Орхидеите или представителите на семейство Салепови са растения, чиято еволюция продължава и днес. Разнообразните им цветове са възникнали успоредно с развитието на опрашващите ги насекоми, като в някои случаи свързаната еволюция е довела до опрашването на един вид орхидея от един- единствен вид насекомо.

В Родопите най-разпространени са видовете “Обикновен салеп” и “Сърцевиден дланокореник”. Тук е и един от най-редките видове в България - “Венерината пантофка”,

чиято популация

е съвсем

малочислена

Тя достига до 50 см с от 3 до 5 зелени овални листа със заострени върхове. Съцветието е само от един цвят, много рядко - два. Венчелистчетата са червеникавокафяви. Устната е яркожълта, с едра кълбовидна форма, която прилича на дамска пантофка.

Едно от предпочитаните местообитания на орхидеите в Родопите са полуестествените сухи открити тревисти терени като пасищните и ливадни места, които са полудиви, с умерено присъствие на стопанска дейност. Други подходящи местообитания са полугорските и храсталачните райони, както и горите. В Смолян дори се срещат в някои паркови пространства.

“По-голямата част от самите орхидеи са със защитен статут на национално и световно ниво. Някои са редки, други застрашени, а трети изчезващи. Представители на нашите диви орхидеи са защитени от българското законодателство чрез различни закони, а някои са включени в Червената книга. Немалко видове имат едва по няколко находища у нас”, казва Йорданова.

В Турция

орхидеите се

използват за

напитката салеп

Тя се прави от подземните грудки на различни видове орхидеи.

Популярността на салепа в Турция е довела до сериозно намаляване на популациите на диви орхидеи. Това е и причината износът на грудки от Турция да се забрани и до това производството на салепови смески да се прави вече с изкуствени есенции. Напитката се използва като средство за прочистване на горните дихателни пътища и при пневмония, но се предлага и като любима традиционна атракция в Турция. Топлото и ароматно питие е забранено в цяла Европа, тъй като с унищожаването на грудките се унищожават напълно самите орхидеи.

Орхидеите се развиват от семе до възрастен индивид от 8 до 20 години. Някои орхидеи достигат възраст до 100-130 години.

У нас най-големите заплахи за дивите орхидеи са изчезването на местообитанията, строителството, особено по Черноморието и около курортите, неподдържането на ливадите и пасищата, пресушаването на влажни зони, изсичането на гори.

“Правят се опити за домашно култивиране на орхидеи, но това е много трудно, дори невъзможно. Те развиват симбиоза с едни микроскопични почвени гъби и при пренасянето тя се губи - гъбите умират, умира и растението. Симбиозата осигурява или подпомага изхранването им”, обяснява ботаникът.

В културни условия орхидеята е много популярно цвете. Получени са обаче със стимулатори и изкуствено заразена с гъби почва.

Според Йорданова районът на коритото на река Арда е подходящ за природен туризъм за наблюдения на диви орхидеи, тъй като по определен маршрут може да се видят няколко вида. Този тип туризъм обаче е тънка работа. Когато се водят деца и туристически групи,

трябва да

се върви по

специални

пътеки,

за да не се тъпчат.

Орхидеите с ярките си цветове и пъстрота са най-завладяващите за децата. Туровете сред природата обаче се водят от експерти, които обясняват как се казва всяко цвете, за какво се използва във фармацията и козметиката, как са багрили с него прежди родопчани и какви легенди има за него.

Друго голямо находище за наблюдения на много видове са торфените езера над Смолян. Интересна група цветя са и пчелиците, които са със странно опрашване. Цветчетата имитират женските на определен вид насекомо и опрашването се извършва от мъжките при т. нар. псевдокопулация.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>