Румъния отказа да приеме отпадъци от България

09.06.2021 17:55
Трите процедури са свързани с отпадъците

Румънските гранични полицаи са открили на пристанище Муфатлар на Дунавско-черноморски канал два шлепа с над 1000 тона отпадъци, докарани от България за букурещка фирма, като стоката предстои да бъде върната на изпращача, съобщава Аджерпрес.

Бреговата охрана информира в прессъобщение днес, че граничните полицаи в сътрудничество със служители за Службата за защита на околната среда в окръг Констанца са извършили вчера проверка на пристанище Мурфатлар на стоките, транспортирани с два шлепа, плаващи под румънски флаг, предаде БТА.

"Те превозваха 1060 тона стоки, декларирани като метални отпадъци, идващи от България, които трябваше да бъдат разтоварени на пристанище Констанца за една фирма в района на Букурещ, която извършва внос в Румъния", се посочва в съобщението.

При проверките са установени несътветствия между съдържанието на товара и придружаващите пратката документи, като освен декларираните метални отпадъци са открити също пластмасови отпадъци, картонен амбалаж, гума, ебонит, електрически отпадъци, двигатели с вътрешно горене, съдържащи масла, акумулатори и други.

Комисарите от Службата за защита на околната среда в Констанца не са позволили влизане на товара на територията на Румъния и са взели мерки за връщането му на изпращача в България.

От началото на текущата година граничните полицаи в сътрудничество с компетентните органи за защита на околната среда в окръг Констанца са открили и спрели близо 3000 тона отпадъци, които предстояло да влязат в Румъния.

Други от От страната и света

Скандал в Гелеменово:"Напоителни системи" спря укрепването на дигата и сигнализира прокуратурата

Скандал се разрази след наводнението в село Гелеменово, където по-рано днес частичното бедствено положение бе отменено. В нощта на Коледа реката там преля над дигата и наводни няколко къщи и дворове

Вижте блокадата от гръцка страна на Кулата - Промахон, запалени са огньове (Видео)

Блокадата на фермерите по гръцко-българската граница продължава и в късните часове. Протестиращите продължават да са блокирали пункта Промахон - Кулата

Майката и детето, починали при удара с влак, щели да събират отпадъци - да изкарат пари за имения ден на бащата

Две жертви при тежък инцидент на жп прелез в Сливен. Майка и 4-годишното ѝ дете загинаха, след като влак удари каруцата, в която пресичали релсите

След 30 г. първо бебе изплака в италианско село - Лара е новият талисман на Паляра дей Марси

Италия е сред най-засегнатите държави в Европа по спад в раждаемостта В Италия, където статистиката за раждаемостта звучи от година на година по-депресиращо

Почина уважаваният д-р Цанко Мичев, изродил хиляди деца във Варна

На 84 години почина д-р Цанко Мичев – дългогодишен акушер-гинеколог и изтъкнат лекар от Варна. Новината бе съобщена от близките му. В дългогодишната си практика той е изродил хиляди деца в района

>